úterý 16. dubna 2019

Kdy sázet jarní česnek

Stroužky sázíme na konci podzimu, kdy ideálně denně hlídáme teplotu, protože bychom ho měli vysadit těsně předtím, než půda zamrzne. Proto se může stát, že ho vysadíte až v prosinci. Jarní druhy česneku sázíme od března do května.


Ve svazečcích nebo ve věncích ho sušíme ve stínu na dobře větraném místě. Pak ho teprve uskladňujeme.

Poku se sklidí dříve, než je zralý, začne se brzy kazit a není kvalitní. Když ho sklidíme pozdě, začnou se palice rozpadat na stroužky. Kdy sázet česnek – na Havla či později? Poněkud ironicky zní doporučení sázet česnek den před zamrznutím, ale v jádru je velmi pravdivé. Jarní česnek je nejvhodnější sázet od března do konce května.


Nejprve je nutné vyhloubit rýhy, do kterých budete následně sazenice ukládat. Jejich hloubka závisí na velikosti jednotlivých stroužků, protože by nad každým z nich mělo. Sázíme česnek Pokud se chystáte na podzimní výsadbu, ideální je počkat si na dobu, kdy teplota půdy klesne trvale pod stupňů.

Na jaře můžete sázet každý česnek (bavíme se samozřejmě o sadbě), který do té doby vydržel. Můžete očekávat dobrou sklizeň dělených cibulí v termínu až o týden pozdnějším než při podzimní výsadbě. Ale pozor: skladovatelnost bývá někdy normální, někdy však výrazně nižší. Protože jsem ale od zkušeného pěstitele slyšel, že jarní česnek nemá.


Sklizeň v tomto případě připadá pravděpodobně na červen , červenec. Vážená paní, česnek nemáme v sortimentu. Výsadba jarního česneku by se měla provádět brzy na jaře jakmile oschne půda, nejjednodušeji řečeno – ve. Jediné, kdy se vzorek stroužků loupe je zjištění, jestli česnek netrpí vlnovníkem a není nutné jej namořit i přes Váš odpor k moření v Sulce.


Pokud moříte vše bez ověření, není to chyba (ale běžná praxe). Pokud tedy chcete mít i vy zásobu tohoto koření a zároveň léku vždy při sobě, není nic jednoduššího, než si jej sami vypěstovat. Z toho důvodu budu i letos sázet česnek na konci zimy.


Tedy v době, kdy už bude po největších mrazech, takže by neměl umrznout, ale ještě bude mít spoustu času k tomu, aby do léta vyrostl. Podle výsadby se dělí česnek na podzimní a jarní výsadbu. Výhodou podzimní výsadby je to, že má vyšší výnos, ale nevýhodou zas je, že má krátkou skladovatelnost, takže vám ve sklepě nevydrží dlouho. Jarní výsadby jsou ještě k tomuto všemu odolnější proti různým chorobám a mají delší dobu skladovatelnosti.


Lepší je podzimní výsadba, během které česnek zakoření již na podzim a na jaře využívá půdní vláhu. Doporučuji sázet cibulky po trsech (asi - cibulek do jednoho trsu), ze zkušenosti vím, že se tak nejlépe ujímají a rostou.

Je samozřejmě možná i jarní výsadba narašeného česneku. Medvědí česnek má rád vlhké, humózní a kypré půdy na stinných místech - je vcelku nenáročný. Záleží na odrůdě a průběhu vegetace (dozrává za – týdnů po výsadbě). K nejranějším odrůdám patří Bjetin a Anton, nejdéle zraje Benátčan. Z menších ploch můžeme česnek sklízet snadno vytahováním rostlin, případně s pomocí vidlí nebo rýče.


SEMO Šlechtění, produkce a prodej, osiva a semena, zelenina, květiny a bylinky. A v případě, že česnek napadla bílá sklerociová hniloba, interval prodlužte na až let. Na zahrádce s malými záhonky však tento ozdravovací efekt moc nefunguje.


Vyzkoušejte naše recepty Vyzkoušejte naše recepty Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky