Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně (zánět mandlí) , onemocnění krku, skorbutu (kurděje) a zápalech sliznice dutiny ústní. Agrimonia eupatoria Řepík je jednou z nejuniverzálnějších bylin a její spektrum působení je opravdu úctyhodné. Zevně je ještě používán při hemeroidech, bércových vředech, nehojících se ranách a kožních vyrážkách.
Při revmatismu a artróze se užívá bylinná koupel z řepíku. V dobách, kdy ještě lidstvo věřilo na čarodějnice , zlé duchy, mágy a skřítky, měl je před kouzly a kletbami chránit právě řepík lékařský. Výskyt: řepík lékařský roste v mnoha částech světa.
Nalézt jej lze jak v Evropě, tak v Asii, ale rozšířen je rovněž na americkém kontinentu. Dokáže totiž prosperovat v rozličných podmínkách, tedy např. Lodyhu má přímou, většinou nevětvenou, drsně chlupatou a listnatou pouze ve spodní části. Měsíček nemá žádné vedlejší účinky a kontraindikace, je vhodný pro děti i kojící a těhotné ženy.
Využití v kosmetice: Měsíček či olejové výtažky z něj se uplatňují v krémech na rozpraskané ruce i patý na popáleniny, omrzliny. Léčivé účinky řepíku jsou až zázračné. Mnozí příznivci bylinek a přírodního léčitelství jej velmi.
Jeho rozvětvená lodyha dorůstá do výšky až jednoho metru a po celé délce je pokrytá drobnými chloupky.
Na ní jsou kopinaté, bezřapíkaté listy, s hrubě pilovitými okraji. Z oddenku vyrůstá také růžice jednoduše zpeřených přízemních listů, podlouhle vejčitých a pilovitých. Od antiky se řepík používal pro své svíravé účinky a velký obsah léčivých látek, zejména tříslovin.
Bylina se silnými protizánětlivými účinky. Celá rostlina je tmavě zelená s četnými měkkými chlupy. Měkkými chloupky pokryté plody rostliny se přichytávají na jakékoliv zvíře nebo osobu, která přichází do styku s rostlinou.
Evropy, ale také v Asii či Mexiku. Pomáhá při zánětlivých procesech. Má mírně svíravé, dezinfekční a protizánětlivé účinky. Kdy čaje a odvary z řepíku pomáhají? Velmi dobře se dá pěstovat na záhonech, nemá rád dusíkaté půdy.
Mimořádné účinky řepíku lékařského na nemocná játra byly oceňovány již v antickém Řecku a Římu. Moderní léčitelé řepík předepisují na poruchy ledvin, jater, močového měchýře, a syndrom podrážděných střev. Listy jsou zpeřené, přetrhovaně lichozpeřené a vejčitě pilovité.
Květy jsou pětičetné, mají žlutou barvu a skládají se do klasovitých hroznů. Používá se jako prostředek k léčení ran. Mezi jeho adstringentní vlastnosti patří zastavení krvácení.
Na rány se využíval hlavně za dob starých Sasů.
Ošetřovaly se s ním i střelné rány. Má chladné a vysušující účinky. Znám je jako truňk, řepíček, starček, starčec, jaterník, boží bič, stonček nebo.
C a dále silicinamid kyseliny nikotinové, železo, cholin a malé množství saponinů. Má svíravý, protizánětlivý, žlučopudný a močopudný účinek. Ostatní: Oficiální zevní - Pro dobré bakteriostatické a antiflogistické účinky se používá i na obklady, omývání a kloktání.
Užívá se na kloktání při zánětech v ústní dutině, jako kloktadlo pro spěváky a řečníky, na obklady, na výplachy ústní i nosní dutiny, jako přísada do koupelí při únavě. Na kloktání se používá teplý. V dnešní době už o řepíku tak často neslýcháme, co že je škoda, protože dokáže opravdu pomoci při mnoha zdravotních problémech.
Tak přesně to je řepík , přesněji řečeno řapík lékařský , jenž uleví od průjmů, bolestí v krku, zánětech horních cest dýchacích nebo zánětů sliznic – a samozřejmě mnoho dalšího.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.