pondělí 4. července 2016

Plíseň okurková

V našich podmínkách napadá plíseň okurková kromě všech druhů a typů okurek i cukrové melouny. Napadené pletivo hnědne, zasychá a celé rostliny postupně hynou. Plíseň okurková není na našich zahradách žádnou novinkou. Potýkaly se s ní už generace před námi.


Naše prababičky na ni měly několik osvědčených fíglů. Prvním z nich je mléčný postřik.

Ten připravíte tak, že smícháte díl mléka se až díly vody. Rostliny tímto roztokem postříkáte. Problémem ovšem je, že by mělo jít o mléko čerstvé, tepelně neupravené.


Projevuje se světle zelenými až. Na listech vznikají zpočátku žlutozelené skvrny, které. Ovšem za pár dní se skvrny rozrostou, až nakonec splynou do velkých celků. Listy pak velmi rychle uschnou a celá rostlina postupně uhyne. Na spodní straně skvrn (především po ovlhčení) můžeme pozorovat šedavý porost výtrusů.


Nejnebezpečnější nemocí okurek je plíseň okurková (Pseudoperenospora cubensis).

Její výskyt podporuje deštivé počasí, ale i časté ovlhčení rostlin při zavlažování. K rozšíření výrazně napomáhá vlhko a vyšší teplota. Plíseň se na okurkách zpočátku projevuje žlutozelenými skvrnami, které se rozmáhají na listech, zatímco na spodní straně listů se tvoří našedlé. Je proto víc než žádoucí držet ji od své zahrady co nejdál.


Okurková plíseň je snadno přenosná. Důležitá je prevence, pomáhá síť i mléčný postřik Důležitá je prevence, pomáhá síť i mléčný postřik Chvíle, kdy se na listech okurek objeví jisté nažloutlé skvrny, se bojí snad každý zahrádkář. Počet skvrn se rychle zvyšuje a na spodní straně dochází k tvorbě šedofialového podhoubí. Na rozdíl od zahrady je ale ve skleníku základním opatřením omezení doby ovlhčení listů a tedy výskyt a šíření plísně: Vertiko systém, tedy vedení rostlin do. Přípravek je klasifikovaný jako zdraví škodlivý a nebezpečný pro životní prostředí.


Ta vypadá jako taková mozaika, žlutohnědé čtverečky mezi žilnatinou rozeseté po listu. Spíše popálení od slunce nebo při přehnojení. Původ a charakteristika.


Jedná se o další plíseň způsobenou mikroskopickými houbami napadající zeleninu, konkrétně okurky a příbuzné rostliny. K rozšiřování přispívají chladné noci, během nichž se tvoří rosa. Obzvláště ohrožené jsou polní a skleníkové okurky, ale napadeny mohou býzt i jiné druhy. Bez ošetření může být celý porost infikován během dnů.


Ta napadá rostliny zejména ve velmi dlouho trvajícím suchém a horkém období. Uběhlo jedenáct let a Jean Michel Jarre přijel opět předvést Praze své nepřekonatelné album Oxygene.

Tentokrát však měla zvítězit komornost. Choroby a škůdci okurek. Okurky jsou lépe chráněny, pokud se pnou po opoře.


Co se týče okurek, toto je současně jejich nejrozšířenější choroba, tudíž bychom jí měli věnovat dostatek pozornosti. Fotogalerie obsahuje obrázky publikované v článcích na Zahrada-cs. Fotografie, u kterých je uvedena autorka Hana Vymazalová, jsou k dodání pro tisk ve.


Ueňový (pole) antraknóza hrachu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky