pátek 2. srpna 2019

Likvidace mraveniště

Mraveniště lze i přemístit. Pokud na místě, kde se mravenci hojně vyskytují, umístíte hliněný květináč dnem vzhůru a utěsníte odtokový otvor ve dně (respektive střeše) mravenci takovým, komfortním základem pro hnízdo obvykle nepohrdnou. Až nádobu osídlí a vybudují si v ní mraveniště, můžete je v noci, večer či brzo ráno, kdy jsou pohromadě, nabrat na lopatu a odnést do volné přírody.


Likvidace pomocí speciálních přípravků Jestliže ani jeden z předchozích šetrných způsobů nezabere, sáhněte po speciálních přípravcích na hubení mravenců. Na trhu je například granulát na hubení mravenců, který ničí i celá hnízda, dále dózy s přírodním insekticidem či prášek s působností až dnů, ze kterého vytvoříte postřik.

Lesní mraveniště a lesní mravenci jsou chránění, tam žádné insekticidy nepoužíváme! Většinou zasahujeme proti černým a rezavým mravencům. Speciální skupinu tvoří tzv. Zničením mraveniště se mravenců nikdy nezbavíte.


Uvědomte si, že vašim úkolem není mravence zničit, ale vypudit. Pokud se budou vašemu skleníku a zahradě sami vyhýbat, nebudete muset řešit problémy s jejich likvidací. Skutečná likvidace mravenců ale vyžaduje likvidaci celého hnízda.


Připraví se tekutá návnada v podobě insekticidu, kterou pak mravenci – dělnice nanesou do hnízda.

Poslouží jako lapač, kdy ho mravenec roznese po hnízdě, následně zkonzumuje a uhyne. Proti běžným mravencům používáme nástrahy, postřiky a zamezení vstupu mravencům. Pokud není dané místo přílišně zasaženo, nemusí být ani proveden dezinsekční postřik. V rámci ochrany objektu se též provádí takzvané chemické bariéry, které brání dalšímu vstupu mravenců. Pomineme-li vnější zásahy vedoucí ke smrti mraveniště (fyzická likvidace, změna prostředí, predátoři, paraziti a podobně), může být kolonie často zničena nebo nahrazena konkurenční kolonií stejného či jiného druhu.


Jejich likvidace je poměrně obtížná a je potřeba pomoci od odborníků. Jinou skupinu tvoří lesní mravenci, kteří jsou chránění. Stěhování mraveniště je práce náročná a nepříjemná, ale odměnou je pocit, že jste mraveniště nezničili a že může existovat dál, kde nebude překážet.


Tak snadno mraveniště přesunete na mnohem přijatelnější místo. Vždy se raději snažte s mravenci ve skleníku i na zahradě bojovat pomocí přírodních prostředků a chemii použijte až nakonec. Přece jenom jistě pěstujete i rostliny ke konzumaci a chemie je v tomto případě nežádoucí.


Pokud Vám vadí to, že mravenci roznášejí mšice na rostliny a stromy, tam si je pěstují a brání proti predátorům, můžete zkusit lepové pásy. Přilepte je kolem stromů nebo okraje květináčů. Každý mravenec a mšice, kteří se pokusí projít, se přilepí na pás.


This feature is not available right now. Pak mravenci celkem nepozorovaně budují kolonie. Pořádně obtěžovat mravenci začínají až po dvou nebo třech letech od založení hnízda, kdy se mraveniště řádně rozrostlo.

Bojovala jsem s mravenci dlouho. Musela jsem se vydat cestou drastickou-chemickou, protože si mravenci udělali pod plovoucí podlahou mraveniště a večer z něj houfně vyráželi na drobečky jídla po našem malém dítěti. Na zahradě nechávám mravence žít - určitě plní svou funkci.


Místo aby zdechli, tak už na mnoha místech vytvořili nová mraveniště. Posypávat cestičky nemá smysl, protože žádné asi nemají, normálně nejsou vidět. Ale když se rozhrábne kdekoliv hlína, tak všude spousty vajíček. Mám tam čerstve nasazené papriky a rajčata a bojím se, že ty mrchy budou žrát kořínky. Stihne roztokem zásobit celé mraveniště, takže se kromě mravenců, kteří pochodují po kuchyni, zlikviduje i celé hnízdo.


Doba takové likvidace se pohybuje v průměru kolem jednoho týdne. Odtud se může dostat až do bytu skrze škvíry v podlaze. Někdy může dojít k rojení i uvnitř bytu.


Tropického mravence faraon nacházíme v trvale vytápěných budovách. Na kazde hnizdo a plochu ca. Vytopte ty hnizda roztokem insekticidu. Noční motýli neboli můry: Poznáte krásné lišaje, martináče a jejich housenky?


Zkrátka, není mravenec, jako mravenec. Proto i způsob, jak se s každým z nich vypořádat, musí být odlišný.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky