pondělí 8. dubna 2019

Maliník odrůdy

Maliník patří k velmi oblíbenému drobnému ovoci. A to nejen kvůli lahodné chuti svých plodů, ale i pro malé nároky na pěstování. Jeho výsadbu a pěstování snadno zvládnou i začátečníci. Poradíme vám, jak vybrat nejvhodnější odrůdu a kam maliník nejlépe vysadit. Ovocná školka Bojkovice – Radim Pešek Pravidelný prodej v prodejně je od 6. Plodí od poloviny léta do zámrzů.


Vhodné na přímý kozum i zpracování, oblíbený hlavně kvůli zdobení zmrzlinových pohárů atd. Je to odrůda odolná vůči nemocem i houbovým chorobám. Plody jsou velké až velmi velké.


Sklizeň začíná od června. Velkoplodé maliníky mají dnes už pevné plody, maliny se tak dají i kompotovat a zamrazit. Zejména maliníky Primocane jsou pro svoji opakovanou sklizeň velmi žádané. Maliny z vlastní zahrady: vyberte si svou odrůdu FOTOGRAFIÍzobrazit galerii. Původ a rozšíření: Vznikla křížením odrůd Newbourgh x Rubín bulharský x. Remontantní odrůdy, tedy dvakrát plodící odrůdy kvetou a plodí na jednoletých výhoncích přibližně od poloviny srpna až do mrazů.


Po oddělení od mateřské rostliny a zakořenění získáme nové rostliny. Mezi nejoblíbenější letní ovoce patří bezesporu maliny pro svoji nezaměnitelnou vůni a lahodnost. Nejvhodnější odrůdy do zahrady Tulameen – zdaleka nejoblíbenějším maliníkem u nás je právě tato odrůda. Jedná se o jednouplodící, velmi ranou odrůdu, která oplývá velkými a sladkými plody a navíc je docela rezistentní vůči plísňovým chorobám, které maliníky rády napadají.


Jednotlivé sazenice (matky) vysazujeme na vzdálenost 6–m od sebe. Podle zvolené odrůdy si můžeme postavit i jednoduchou drátěnku, tyče spojené dvěma dráty v různých úrovních, dle vzrůstnosti odrůdy. Volíme takový spon, abychom měli dobrý přístup k jednotlivým rostlinám, abychom udrželi porost nezaplevelený, v dobré kondici.


Proto je vhodné při výběru stanoviště zvážit, zda zvolený prostor v budoucnu nechceme využívat nějakým jiným způsobem. Odnožující odrůdy maliníku pěstujeme systémem souvisle prorostlého pásu. Na běžný metr necháváme deset až dvanáct jednoletých prutů, zbývající pruty, především ty slabé a rostoucí mimo vymezené řady, odstraníme.


První plody dozrávají začátkem srpna a zrání pokračuje do časného podzimu. Odrůdy remontantní plodí během léta a poté ještě v září až říjnu. Druhá sklizeň ale bývá menší a ne všechny maliny dozrají. V praxi rozmnožujeme maliník kořenovými odnožemi, kořenovými řízky a dělením keřů, u maliníku ostružiníkového hříženci a vrcholkovými pupeny. Mám další odrůdy malin i ostružin, ale žádné špeky, to, co jsem načetla v diskuzích a pak se mi podařilo sehnat v normálních zahradnictvích.


U maliníku mám v poznámkách poznačenou ještě remontní Adu a Médeu, známou Heritage, černou Cumberlan klasiku Máju, Polanu a Podgorinu. Mám žlutou Golden Everest, oranžovou Apricot. Teď teda jsou všechny na prozatímním. Dvě odrůdy z domácí produkce, ´Granát ´ a ´Mája´, poskytují možnost postupné sklizně. Odrůda ´Granát´ dozrává postupně od poloviny června do poloviny července a je vhodná spíše pro kuchyňské využití.


Kultivar ´Mája´ se sklízí o čtrnáct dní později a hodí se více pro přímý konzum. Maliníku se nejlépe daří v chladnějších a vlhčích oblastech. Lze ho však pěstovat kdekoli jinde, zajistímeli vydatné zálivky, bohatou, spíše neutrální či kyselou půdu.


Maliník, ostružiník i malinoostružník se množí odnožováním ze spících (adventivních) pupenů na kořenovém krčku i na kořenech. ELIDA patří mezi rané odrůdy zrající od června. Ostružiník navíc lehce zakořeňuje přiháčkováním vrcholu šlahounu k zemi.


Maliny se hodí k přímému konzumu, ke zmrazení i na další z. Seznam odrůd malin a ostružin je ovocnářský seznam shrnující pěstované kultivary maliníku a ostružiníku. Stolní odrůdy Nabízíme výběr prověřených chutných odrůd stolní vinné révy a to jak bezpeckových, tak i odrůd s peckami. Vybírat můžete z modrých, růžových a bílých odrůd.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky