středa 17. dubna 2019

Likvidace pařezů ledek

Do každé takto připravené díry nasypte ledek draselný ( případně lze zvolit také ledek sodný). Po nasypání této látky otvor uzavřete pomocí zátky. Nechte směs působit, a to zhruba po dobu třičtvrtě roku. Poté odstraňte zátku a do otvoru nalijte naftu. Pařez zapalte a nechte vyhořet.


Likvidace pařezů se provádí pomocí pařezové frézy, která pařez doslova rozemele na kusy.

Jsme schopni odstranit pařez do hloubky až cm. Po frézování zůstane jen hromada rozdrcené dřevní hmoty. To ovšem stojí spoustu práce, sil a nepořádku na zahradě.


Chemická likvidace pařezů je dlouhodobější proces. První možnost: koupíte si přípravek určený k likvidaci pařezů jehličnanů (zničí i kořenový systém). Je jedno, zda v zimě, na jaře, v létě či na podzim.


Vodorovnou plochu pařezu nařízneme motorovou pilou do hloub­ky asi pěti centimetrů a do vzniklé drážky jednou za rok nasypeme kuchyňskou sůl nebo ledek. Množství soli ne­musí být velké a rozpad pařezu urychlíme tím, že drážku zakryjeme zatíženou igelitovou fólií, aby se sůl nevyplavovala dešťovou vodou. V zimě se na zahradě pravidelně kácejí přestárlé a nevhodné dřeviny.

Po jejich seříznutí však často zůstává pařez, který se stává oříškem, zejména na menších zahradách. Frézujeme profesionálními pařezovými frézami značky FSI power. Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Tato metoda likvidace pařezů je ale i nebezpečná, může způsobit požár.


K přírodě nejšetrnější metodou likvidace pařezu listnatého stromu je pomocí dřevokazných hub. Tyto dvě díry postačí na pařez do průměru cm. U pařezů s větším průměrem je nutné počet děr patřičně navýšit. Do každé díry nasypeme cca 100g (až 125g) c hemického práškového přípravku na likvidaci pařezů a zalijeme teplou vodou. Sanytr, E25 ledek draselný.


Nejčastěji se prodává ve formě malých krystalků. Cena je celkem přijatelná asi 1kg za 120kč. Dusičnan se používá hlavně v potravinářství k uzení masa. Dá se koupit v drogérii, která je aspoň trochu zaměřená na chemii. Používal se jako hnojivo.


Frézování pařezů je nejrychlejší a nejlevnější možností likvidace pařezů. Slouží především ke snížení možnosti úrazu, nehodám při střetu s autem, usnadnění sekání trávy atd. Přípravek pro likvidaci pařezů včetně likvidace kořenů.

Pro likvidaci pařezů , včetně jejich kořenů. Optimální doba pro aplikaci je min. Díky těmto pařezovým frézám, především jejich rozměrům a výkonu jsme během frézování pařezů schopni provést jejich zahloubení běžně až do hloubky 30cm. Tento způsob likvidace pařezů však provádíme spíše u malého množství pařezů a tam, kde není jiná možnost likvidace pařezů (např. frézování pařezů) z důvodu nedostatku místa. Rádi Vám na požádání zpracujeme cenovou nabídku na frézování pařezů či ruční likvidaci pařezů na jakékoliv lokalitě v ČR.


Jestli jste už někdy v životě káceli strom, jistě víte, že porazit ho není žádná velká věda, zato zbavit se pařezu a kořenů už je trošku těžší a není to až zas taková legrace. Náročnost likvidace záleží hlavně na tom, jak velký strom to původně byl. Dále také jistě na tom, jak moc má rozrostlé a silné kořeny.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky