čtvrtek 1. srpna 2019

Tužebník jilmový účinky

Lodyhu má přímou, hranatou, lysou, nahoře bohatě větvenou. V lidovém léčitelství se jí často díky širokému spektru účinků přezdívá „lék nemocí. Tužebník jilmový účinky.


Bylina se využívá při řešení revmatických obtíží a dny. Obklady z tužebníku se přikládají na klouby postižené revmatickými a artritickými bolestmi.

Jaké má tužebník jilmový účinky ? Nebo jinak – tužebník jilmový dal vzniknout aspirinu. Je to aspirin v podobě rostliny. Dříve než se přišlo na to, jaké jsou léčivé účinky této. Léto končí a už zanedlouho zavládne podzim.


Spolu s chladným počasím se musíme připravit i na období chřipky. Proti nachlazení nemusíte bojovat jen s. Obzvláště krásně působí v kombinaci s květy růží.

I po odkvětu, ještě než malé nažky v květenství začnou opadávat, můžeme celou rostlinu usušit a použít do suchých vazeb. Listy rostliny jsou lichozpeřené, na rubu většinou plstnaté. Květy bílé barvy jsou seskupeny v mnohoramenném vrcholíku, vytvářejícím kužel. Methylsalicylát je methylester kyseliny salicylové a má obdobné účinky jako kyselina acetylsalicylová, která je základem Aspirinu. Dozvíte se co tužebník obsahuje, jaké má účinky na zdraví a najdete zde i recepty jak připravit tužebníkový tinkturu a léčivý čaj.


Priessnitz začal tuto rostlinu preventivně podávat proti vzteklině, byl tužebník podroben pečlivému chemickofarmakologickému zkoumání a bylo zjištěno,. Jejich účinky jsou okamžitě patrny, úleva se dostavuje hned. Já vím, že každý organismus funguje jinak. Ale mne tužebník skutečně zbavuje souboru potíží způsobených „civilizačními“ chorobami. Co tužebník obsahuje V tužebníku najdeme silici , kyselinu salicylovou , glykosidy ( gaulterin , spiren ), flavonoidy , třísloviny a další látky.


Bylina obsahuje přírodní kyselinu salicylovou, tudíž vykazuje podobné účinky jako aspirin nebo acylpirin, který se původně z ní vyráběl. Je zdrojem zejména flavonoidů, kyseliny salicylové (podobné účinky jako aspirin nebo acylpirin) a silic. Tato jemná květina byla používána k přilákání lásky, míru a štěstí a byla obzvláště populární v lektvarech lásky. Má močopudné účinky a podporuje pocení, proto se čaj doporučuje na snižování horečky. Je vhodný pro ty, kdo trpí dnou anebo revmatismem.


Prospívá i při nemocích ledvin a močového měchýře.

Bolesti hlavy, pálení žáhy, časté záněty močových cest. Picbauerův (Filipendula ulmaria (L.) Maxim. Moravy, od nominálního poddruhu zde popisovaného se odlišuje staženým květenstvím a podlouhle vejčitými až kosníkovitými listy.


Obdobné léčivé účinky jako tužebník jilmový má mít také jeho příbuzný tužebník obecný, oba jsou si podobné i vzhledově. Afty, opary a další virové neduhy, na to tužebník funguje také parádně. Naší mamince nic jiného na opary, a to že je mívá opravdu děsivé, nepomáhá, ani reklamou protažený herpesin či jiné antibiotikum. Ale třeba moje prababička odvar z tužebníku pila jako čaj na žaludeční vředy. On totiž má vynikající močopudné a potopudné účinky.


Mírní bolesti hlavy a zubů. V přírodní medicíně je tužebník používaný při revmatismu a dně. Pomáhá při překyselení žaludku.


Naprosto zásadní je obsah antibakteriálních látek, které dokonce dokáží ničit původce vztekliny. Zklidnění podrážděného dýchacího traktu, antimikrobiální účinky , podpora srdeční aktivity, udržování normálního krevního tlaku a hladiny. K podpoře atmosféry veselí lze popíjet tužebníkový čaj, sušené květy se přidávají do kadidel lásky. Na atopický ekzém je dobré tužebník jilmový smíchat s kvetoucí natí dvojzubce trojdílného bylinář Vláďa Soňa Králová napsal(a) dne 27.


Objevila jsem kapsle z tužebníku jilmového z jedné belgické laboratoře a údajně je určená k hubnutí. Bylo použito původního názvu byliny Spiraea ulmaria L.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky