Autor: Archiv ireceptar. Při jarní výsadbě zkrátíme sazenici na pupenů a ostatní, pod ním vyrůstající dlouhé výhony svírající ostrý úhel s hlavní osou, zkrátíme na tříoké čípky a krátký trnový obrost. Vistárii umisť ujeme na slunce, má ráda hojnou zálivku. Jedná se o velmi odolnou pnoucí rostlinu.
Patří také mezi velmi rychle rostoucí dřeviny.
Vzhledem k tomu, že patří do čeledi bobovitých,. Než se však pro její pěstování rozhodnete, je třeba zmínit, že jde o jedovatou dřevinu, a tak se nehodí do zahra v nichž se pohybují děti. Právě vistárie čínská se řadí mezi dřevnaté liány, které si dokážou poradit v různých lokalitách. Kvete v období duben – květen a kvetení zopakuje ještě jednou na podzim.
Moc hezky vypadají především v pergole a jejím okolí. Shluky růžových, bílých nebo fialových květů dokážou vytvořit skutečně skvostné prostředí. Jak tedy na pěstování vistárie ? Svou zásluhu na tom jistě mají její krásné modré květy.
Vistárie ovšem nic ze své krásy neztrácí ani po odkvetení. Zahrnuje druhů a je rozšířen ve východních oblastech USA , Číně a východní Asii. Jsou to dřevnaté liány s bohatými hrozny motýlovitých květů.
Během růstu ale vyžaduje řá jinak se dokáže rychle rozšířit po celé zahradě a zničí klidně i tenké ploty nebo okapové roury. Poslouží zeď domu nebo dobře zabetonované kovové opory. Rozhodně ji tedy nepouštějte do míst, kde je okap, satelit nebo třeba plaňkový plot, vše by mohla svými silnými výhony rozmačkat a zničit. Kvete od dubna na holých kmenech bez listí. Občas, zejména ze začátku pěstování, je nutné rostlině pomoci vyvázáním ke konstrukci.
Tato rostlina má ve zvyku se okolo opory ovíjet. Vyžaduje teplé a slunné stanoviště chráněné před větry. Sázíme do propustné živné půdy, kterou můžeme při výsadbě ještě vylepšit kvalitním. Vistáriím se daří se ve středně úrodné, vlhké půdě, která se příliš nevysušuje a kde kořeny mohou růst do velké hloubky. Pro pěstování vistárie nejvhodnější slunné stanoviště chráněné před větry a to ideálně na jižní nebo západní stěně budovy.
Východní strana není příliš vhodná, protože působení ostrého ranního slunce zvyšuje citlivost květních vůči mrazu. Ano, právě poškození poupat zimou je tím nejčastějším důvodem, proč vistárie nekvete. Vistárie: Pěstování Mladé rostliny vistárie se vysazují na jaře, a pokud jsou předpěstovány v nádobách tak i po celé vegetační období.
Protože vistárie kvete na slabších postranních větvičkách, musíme je vždy při případném řezání nebo zmlazování šetřit. Může se použit jako půdopokryvná rostlina, je mrazuvzdorná a snáší polostín. Nevyplácí se ji podcenit. Květy můžeme vidět tedy již od dubna. Nezřídka se vyšplhá do výšky až m. Obvykle kvete současně s vyvíjejícími se mladými pérovitými listy.
Po odkvětu je rostlina zdrojem blahodárného stínu. Na podzim se listy krásně vybarvují do zlatožluta. Sazenice doporučujeme pravidelně zavlažovat. Modré a Fialové okvětní lístky se objevují od května do června. Rostlina přečká zimu do -°C.
Kvete celý květen a podruhé nakvétá v srpnu. Výška okolo metrů, začíná kvést 2-rok po výsadbě. Popis: Je to drobnější vistárie než čínská příbuzná. Její květenství jsou však bohatší a dlouhé až cm.
Mají většinou sytě modrofialovou barvu. Popínavé rostliny vypadají na různých konstrukcích a na zdech opravdu hezky. Pěstování tohoto keře je oblíbené zejména kvůli jejím červeným plodům, které se nazývají godži (goji) a vykazují řadu léčivých účinků.
Pěstování kustovnice čínské Kustovnici čínskou můžete pěstovat také v našich zeměpisných šířkách.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.