Svými léčivými účinky je známá odedávna, nálev ze sušených květů léčí kašel a ostatní průvodní jevy průduškových onemocněních a nemocech z nachlazení. Je rozšířena prakticky po celém světě s výjimkou severních oblastí zeměkoule. Na zahrádce diviznou zakryjete méně vzhledná a vyprahlá místa, dobře se jí daří i na mírném svahu. Pokud pěstujete včely, určitě nezapomeňte nasadit poblíž diviznu, patří mezi velmi kvalitní medonosné rostliny. S diviznou se můžeme často setkat na.
Chcete-li v příštím roce začít s pěstováním bylinek, vyzkoušejte diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum).
Je velmi nenáročná na pěstování. Výškou 2m divizna vyčníná všude. Pěstuje se výhradně ze semen. Můžeme ji najít volně v přírodě na kamenitých stráních směrem k jihu, lze ji také pěstovat na zahrádkách. Má účinky proti bolesti očí.
Působí při bolesti zubů. Pomáhá při hnisajících ranách. Popis a způsob pěstování divizny.
Nejvyšší výnosy poskytuje na půdách lehčích až středních, dobře zásobených živinami, hlavně vápníkem.
Ve volné přírodě jí můžeme nalézt především na rumištích, u železničních tratí, v kamenitých roklích, na stráních a podobně. Také pěstování divizny si našlo své příznivce, nejen pro její léčivé účinky, ale svými zlatavými květy dokáže skvěle ozdobit každou zahradu. Nejznámějšími z rodu divizen jsou divizna velkokvětá, malokvětá a divizna černá. V lidovém léčitelství se ze sušených květních lístků připravuje čaj působící proti nachlazení a kašli.
Není náročná na pěstování a stačí jí i méně výživná, písčitá půda. Výborně toleruje sucho a nepotřebuje pravidelné zavlažování. Díky svým protizánětlivým účinkům se divizna využívá i zevně, jako obklad na poranění, oděrky, při revmatických bolestech apod. Varování Při výsevu semen divizny velkokvěté je nutná opatrnost, semena divizny jsou totiž jedovatá, obsahuji v poměrně vysoké koncentraci rotenon. Rostliny po výsevu nebo vysazení rostou rychle, proto stačí odplevelit jen na počátku.
Pěstování divizny ze semen, divizna a její léčivé účinky. Vyznačuje se velmi vysokým květenstvím. Dorůstá do výšky až 1cm. Má ráda slunečné stanoviště, méně zálivky. Květy divizny jsou žluté, růžovočervené, nachové, jantarové a bílé.
Květy se objevují teprve ve druhém nebo třetím roce. Vyžaduje teplejší a sušší stanoviště s dostatkem výživné půdy. Můžeme vysazovat do skalek, zídek, suchých štěrkových nebo pískových strání.
Divizna kvete v období června až srpna. Množí se semeny, která se vysévají na jaře.
Je svou výškou a září žlutých květů v zahradě nepřehlédnutelná. Pro svůj vzhled získala hned několik přezdívek. Lidově je nazývána královská svíce, pochodňová květina, kuželice, psí oháňka, louč, děvizna a jiné další.
Rod divizna (Verbascum) čítá zhruba 250–3druhů. Obvykle tvoří velkou přízemní listovou růžici, často s výrazně stříbřitými chlupatými listy, z nichž vyrůstá dlouhý květní stonek. Pochází většinou ze slunných a sušších (stepních) oblastí Evropy a Asie. Dva roky na pěstování divizny Není jasné, jestli se divizna rozšířila z Ameriky do Evropy nebo naopak.
Původní obyvatelé Ameriskéhokontinentu ale využívali i kořen divizny. Je typická hustě plstnatým ochlupením. Zatímco v prvním roce rostlina raší pouze v podobě přízemní růžice listů, v druhém se objevuje střídavě olistěná lodyha dorůstající až do výšky m. Listy mají eliptický tvar, často se sbíhají k dalšímu listu.
Při správném pěstování mohou stromečky nést ovoce, a to i při pěstování doma v květináči. Do plodnosti se dostávají zpravidla ve čtyřech až osmi letech věku.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.