Květiny na jižní balkón si slunce a vedro užívají. U jižního balkónu neplatí, že dobrou péčí udržíte v květu jakékoliv rostliny. Sázkou na jistotu je výběr květin, které přímé slunce a žár milují. Kromě jižní strany se jim dobře bude dařit i na balkónech orientovaných na zápa kde jsou pro rostliny obdobné podmínky.
Na podzim po odkvětu rostlina zkrátíme o dvě třetiny, uložíme na světlé místo do chladné místnosti a zálivku omezíme na minimum.
Na jaře je třeba rostlinu přesadit do nového substrátu. Rostlina začne rašit při teplotě ° C. Od poloviny května je možné je umístit je venku. Balkonové květiny pro slunná a stinná místa.
Balkónové květiny pro slunná místa (balkony otočené na východ nebo jih): pelargonie, muškáty, petunie, surfinie, gazánie, sporýš. Klasicky se jedná o pelargonie a muškáty – ať už převislé nebo vzpřímené. Jižní strana okna ještě automaticky neznamená celodenní nápor slunce.
Okno může být po celý den nebo zčásti stíněno stromy, protilehlými stavbami, přesahem střechy nebo balkonu, což se zásadně odrazí na pěstebních možnostech i výběru rostlin.
Dříve než začneme s osazováním truhlíků, je třeba si rozmyslet, na jaké místo chceme květiny umístit. Zda se jedná o balkón otočený na jižní stranu , kde slunce pálí celý den, nebo jde o balkón severní, který je po většinu dne v polostínu či úplném stínu. Pokud s pěstováním začínáte a nevíte, které se bude u vás dařit, řiďte se orientací balkonu na určitou světovou stranu. Jsou to tedy přímo ideální rostliny pro balkónové a okenní truhlíky na východní a jižní stranu domu.
Rozkvétají tam již od května a kvetou nepřetržitě až do příchodu mrazů. Potřebují pouze dostatečně živinami zásobenou zeminu a pravidelnou zálivku. Na obrácené – jižní straně mohou být postaveny například sukulentní rostliny: kaktusy, fíkusy – zvláště pestrolisté kultivary, krotony, granátová jablka, oleandry, pelargonie, ibišky a další světlomilné květiny.
Při výběru je alfou i omegou, na kterou stranu je balkon orientovaný. Na jižní straně, kam jde celý den slunce, potřebujete odolné rostliny, které takový nápor vydrží a nevadí jim vysychání substrátu. Ale pokud je právě váš balkon ve stínu, nezoufejte. I na taková místa se dají pořídit krásné rostliny. Na oknech, která jsou orientovaná na výcho rostliny tolik nevysychají, proto není zapotřebí, věnovat jejich zálivce zvláštní péči.
Ať už máte okna orientovaná na jakoukoli světovou stranu, je možné si vždy vybírat z poměrně širokého sortimentu rostlin , takže vám přejeme při výběru šťastnou ruku. Osteospermum je ideální balkónovka na jižní balkon a je nenáročná na pěstování. Tato kopretina z jižní Afriky.
Proto je sázejte do substrátu, určeného pro balkónové rostliny. Je namíchaný tak, aby rostliny prosperovaly a dlouho kvetly.
V obchodech najdete i speciální substráty pro konkrétní druhy květin, například pro muškáty, petúnie či letničky. Chtěla bych si dát na balkon nějaké květiny , do květináče, ne zavěsit do vrhlíku. Napadá mi jen slunečnice nebo jiřinka, které byste mi ještě poradili:)? Na jednu stranu totiž hýříte kreativními nápady, ale na druhý pohled vám někdo škodí. Nenechte se odradit a dál tvrdě pracujte.
Uvidíte, že se vám to vyplatí. Vybíráme z obsahu: Každý týden dopřejte lobelkám hnojivo určené pro balkonové květiny. Jedenkrát za týden přidejte do zálivky hnojivo pro balkonové. Marvella: Dobrý den Gabko, do truhlíků na jižní stranu se toho dá osadit spoustu.
Nejméně náročné jsou opravdu muškáty. Pokud jste schopná zajistit pravidelnou zálivku, pak bych volila letničky , protože v dnešní době je obrovský výběr. Na južnú stranu je vhodné vysadiť muškáty, petúnie, surfínie, million bells, bidens, nemesie. Všetky druhy byliniek vrátane levandule a materinej dúšky, rozmarínu a medovky.
Nevhodne umiestnené nádoby alebo množstvo rastlín vytvoria mohutný previs a sú ťažké a labilné, mohli by spadnúť. Treba ich teda dobre fixovať.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.