čtvrtek 11. dubna 2019

Stévie zpracování

Protože se nejedná o sacharózu ani fruktotózu, mohou jí sladit i diabetici. Sladká složka je energeticky prázdná, použitím stévie se nezvyšuje kalorická hodnota potravin nebo nápojů. Proto je její použití vhodné i tam, kde je třeba snížit energetickou hodnotu přijímané potravy – při redukčních dietách nebo pro udržení nízké váhy.


Sladkost stévie není „bez chuti a zápachu“ jako například rafinovaný cukr nebo umělá sladidla. Má specifickou kořeněnou příchuť, kterou si však většina lidí zamiluje. Když se však používá v menším množství například při pečení, není její bylinková chuť příliš znát.

Krom toho je stevie bohatá na vitamíny ( A,C ) a celou řadu minerálních látek ( Ca, Mg, Na, K, Zn ). Nejvíce zpracovávaná forma stévie, která při výrobním procesu projde několika desítkami úprav, přičemž každý z kroků snižuje zdravotní účinky stévie. Nová přírodní sladidla jsou přibližně 2až 400-krát sladší než cukr. E-shop Kaumy - Nabízíme sladidla i sladkosti na bázi steviol-glykosidů. Vše skladem, možnost dopravy zdarma, slevy a dárky! Je to vytrvalá bylina s přezimujícím trsem kořenů, z čeledi Asteraceae.


Pochází z horských tropů severní Paraguaye. Nadzemní část při slabším mrazu odumírá a rostlina nejlépe přezimuje při - °C. Je také důležité zmínit, že ideální dobou pro studené zpracování sirupu jsou slunečné dny – není to ale podmínkou.

Sluneční paprsky jsou přínosem proto, že se cukr rychleji rozpouští a lépe pojí se šťávou z listů. Původní oblast výskytu jsou tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky. Ideální je stříhat stévii v období květu, jelikož právě v této době má největší podíl steviosidu a je tedy nejsladší.


Rostlina na stříhání velmi dobře reaguje a stále více se větví. Pokud chcete, aby se stévii u vás dobře dařilo, naplňte květináč rašelino-hlinitým substrátem a vyberte jí teplé a. Je známo přibližně 1druhů stévie, ale sladící účinky má z nich jen Stevia rebaudiana 2. Stévie – pěstování a sklizeň. Plum cake k nedělní kávičce s nenáročnou přípravou.


V receptu jsem použila kapky stévie. Zpracování osobních údaj ů. Pěstování stévie sladké. Její listy a stonky jsou jemně ochlupené.


Pokud se pustíte do pěstování této rostliny, počítejte s tím, že budete využívat právě její listy jedinečných vlastností. V poslední době se stává obrovským. List stévie sladké je zatím určen pouze jako surovina k dalšímu zpracování , popřípadě jako bylina pro vnější použití. Jako sladidlo byly nařízením EU povoleny pouze stéviosidy – tedy sladík. Jsou pojmenované po ní - Steviosid a Rebaudiosid.


Tato bylina s českým názvem stévie sladká (stevia rebaudiana) je také velmi dobře známá pod označením „sladká nebo cukrová tráva“.

Náhradní sladidla ze stévie jsou teplotně stabilní, takže se dají použít jako náhrada cukru při vaření, pečení a zavařování. K zabránění plesnivění je potřeba dodržet co možná nejvyšší čistotu při zpracování ovoce a provést dostatečnou sterilaci, případně použít konzervant, uvádí Petr Hlavatý. Ovšem takové, kde bude chráněno před přímými slunečními paprsky. Pokud ji umístíte na východním okně, případně na stole nedaleko okna, získáte nejen pěknou dekoraci, ale zároveň i “přírodní cukřenku”, kterou budete mít neustále po ruce. Přečtěte si naše úplné podmínky zpracování osobních údajů.


Tato hvězdicovitá rostliny s bílými kvítky miluje světlo a teplo, proto je její oblast rozšíření v tropech a subtropech Jižní a Střední Ameriky. Zdravím stévii jsem si koupil u nás na tržnici(v Jihlavě za 55kč) mám ji 1. Zajímá mě,jak tady píše Katka,jak je možno získat kapky z mé rostliny. Za případné rady děkuji.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky