středa 10. dubna 2019

Dlužicha pěstování

Bohužel ne všechny variety se při pěstování osvědčí. Za spolehlivé se považují např. Kvete v květnu až červnu červenými květy.


Dlužicha je trvalka, která dorůstá do výšky až cm. Používáme ji k výsadbě do skupin, ale také na obruby.

Oblibě se těší tato půdopokryvná rostlina především díky svým listům, které mohou mít pouze jednu barvu nebo pestré zbarvení. Pokud si zakoupíte rostlinku v kontejneru, můžete ji vysadit kdykoliv během vegetace. Nejdůležitějším obdobím výsadby a zejména přesazování je však podzim. Právě nyní tedy nastává období, kdy si můžete různými kultivary dlužich zpestřit i vaši zahradu.


Gracillima´ je lososově zbarvený starý kultivar, typický pro venkovské zahrádky. Red Spangles´ má květy nachově červené. Její květy nevynikají exotickou krásou, a tak se její „lidové“ pěstování nijak nerozšířilo.

Dlužichu měli v minulosti v oblibě spíš zahradní architekti a profesionální zahradníci, kteří v panských sídlech s velkými okrasnými zahradami dlužichu vysazovali k vytváření barevních kompozic. Nepolekejte se, na zimu většina listů postupně mizí, ale zjara se znova rozrostou. Ideální stanoviště je polostín, na slunci roste také, ale potřebuje více zalévat. V červnu až srpnu se objevují jemné kvítky na vysokých stoncích.


Rod dlužicha (Heuchera) zahrnuje asi padesát druhů, vesměs původem ze Severní Ameriky. V evropských okrasných zahradách se začaly dlužichy objevovat poměrně pozdě, teprve když zámečtí zahradníci potřebovali do barokních a rokokových zahrad trvalky do barevných kompozic záhonů. Seřadit dle: Nejprodávanější Nejnovější Nejdražší Nejlevnější Abecedně.


Podrobná filtrace genitive Podrobná filtrace dl. Další dva důležité druhy – dlužicha americká ( H. americana ) a dlužicha drobnokvětá ( H. micrantha ), mají zelenobílé květy květy a nápadněji zbarvené listy. Pochází ze Severní Ameriky, její svěže zelené listy s barevným žebrovím zaujmou na záhonku na první pohle a jakmile se zbarví dočerve. Umisťujeme ji jako obrubu záhonů, do smíšených trvalkových skupina do skalek.


V předjaří přikryjeme dlužichu chvojím, abychom ji ochránili před pozdními mrazíky a sluncem. Květinu přesazujeme po třech letech na nové stanoviště. Daří se jim na slunných až polostinných trochu vlhčích místech v těžší humósní zahradní půdě. Na pěstování jsou jinak nenáročné.


Nesnášejí jen úpal a trvalé sucho.

Uplatní se na skalkách a trvalkových skupinách, kde se dají kombinovat s velkým sortimentem nižších druhů jako je šalvěj, rozrazil, kamzičník, šanta, hvězdice, turan. Hezké jsou v sousedství okrasných trav a nízkých keřů. Je doma v Severní Americe, roste trsovitě s dlouhými, okrouhle srdčitými listy, květenství je lata, které je na bezlistém stonku.


Jemné květy bílé barvy vykvétají od srpna do října. Heuchera sanguinea Trvalka, skalnička Sazenice zakořeněná v nádobě, vegetativně množená Popis: Velice dekorativní trvalka vytvářející kompaktní trsy, okrasná je jak svým svěže zelenými listy, u kterých se k podzimu jejich o. Pěstování: K správnému růstu a vitalitě dlužicha nezbytně potřebuje propustnou humózní půdu. Bohaté a dlouhodobé kvetení podpoříme pravidelnou zálivkou v době květu. Výborně se kombinuje s ostatními kultivary, se kterými vytváří pestrou mozaiku. Roste trsovitě, má dlouhé okrouhle srdčité trsovité listy, které vytvářejí naspodu růžici.


Velice nenáročná nízká trvalka vhodná na skalky a smíšené záhony. Kontejnerované sazenice můžeme sázet během celé vegetační sezony. Při dostatku vody snášejí i plné slunce.


Dobře se hodí pro výsadbu pod vzrostlé stromy, lze použít i na skalky, do nádob nebo na lemy trvalkových záhonů. Výborně vynikne v kombinaci se světle zelenými či žlutými rostlinami. I vy můžete pěstovat rostlinu, která se vyznačuje celou řadou krásných kultivarů.


Jmenuje se Heurecha, česky dlužicha. Droboučké květy jsou bílé a objevují se od června do července. Dlužichy na sebe upozorní vždy s přicházejícím podzime. Listy má zbarvené do jasně červené barvy.


Zbarvení listů závisí na umístění.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky