středa 17. dubna 2019

Pěstování květáku

Pěstování květáku je poměrně náročné. Květák vyžaduje vhodné stanoviště na půdě s dostatkem vláhy a živin. Zato si můžeme pro pěstování květáku vybrat z velkého množství raných, letních či pozdních kultivarů, které se liší vegetační dobou, velikostí a odolností proti škůdcům a nepříznivým vlivům.


U květáku může vlivem přílišného osvětlení dojít ke žloutnutí růžic, čemuž můžeme předejít svázáním listů nad růžicí. Květák se skladuje v chladnu a temnu, za přiměřené vlhkosti vzduchu.

Vydrží v chladu asi dní, poté začne plesnivět, což se projeví černými skvrnami. Důvodem pěstování květáku je především obsah vitaminů B, C, K a pro organismus důležitých prvků, jako jsou draslík, fosfor a vápník. Nejlepší vlastností růžic je však jejich velmi dobrá stravitelnost a nízký obsah tuků.


Ideální je pěstování květáku z předpěstované sadby Zejména rané odrůdy květáku je vhodné pěstovat z předpěstované sadby. Semena raných odrůd se mohou do pěstebních zařízení vysévat již během února a března. Raná odrůda pro polní pěstování , je odolná anthokianizaci, ale potřebuje intenzivní závlahu.


Pozdní květák s vyklenutou růžicí a listy mají voskovou vrstvu.

Univerzální odrůda květáku s bílými růžicemi a vel. Kdo by nechtěl mít květák ve své vlastní zahrádce. Pojďme se na pěstování květáku podívat blíž a seznámit se s jeho nároky. Chtěli byste nějak ozvláštnit zahrádku, ale ne na úkor kvality a skvělé chuti zeleniny? Markéta Hubáčková Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou.


V okamžiku, kdy tyto rostliny přesadíme ven na záhon, získáme ve fóliovníku dostatečný prostor pro pěstování všech odrůd rajčat, kapií, dýní, paprik, okurek, cuket a dalších druhů zeleniny. Vyhovuje mu slunné místo. Je to nenáročnější zelenina na obsah vláhy, humusu a živin v půdě.


K dobrému vývinu potřebuje květák otevřenou a slunečnou polohu. Nelze jej pěstovat pod stromy, protože tam trpí zastíněním a m. S pěstováním květáku začínáme tak v polovině března do vytápěného skleníku nebo pařeniště. Květáku se dobře daří v místech s dostatkem vodních srážek a mlh. Určitě si přejete mít krásné.


Zemědělská výroba je zaměřená na pěstování různých druhů zeleniny a ovoce. Naše farma je speciálně zaměřena na pěstování brambor, cibule, česneku , okurek, rajčat, paprik, kapusty, květáku , kedluben, brokolice i jiných druhů zeleniny a ovoce. Výsev vyřešte do konce června, výsadbu je zapotřebí stihnout do poloviny července, jelikož vegetační doba květáku se pohybuje okolo až 1dní.

Květák potřebujete ke svému růstu světlé místo, hlinitopísčitý podkla který je dobře propustný a obsahuje vápník. Musíte jej pravidelně zalévat a kypřit zeminu pod ním. Květáku dále zajistěte dostatek vláhy, a to především v obdobích sucha, kdy vyžaduje pravidelnou a dostatečnou zálivku.


Zalévejte ho však pouze ke kořenům , nikoliv na jeho listy. Zbytečně zeminu nepřemokřujte. Prosím o sdělení které odrůdy květáku se dají pěstovat od jara do podzimu ve skleníku nebo foliáku.


Květák raný Ingloory - velmi raná odrůda určená pro rané polní pěstování. Růžice je bílá, pevná, odolná fialovění. Vyžaduje pravidelnou zálivku. Nejlépe se květáku daří na místě, kde je po celý den rozptýlené světlo. Na přímém slunci by rychle shnil, a pokud by byl v polostínu, rostl by jen velmi zvolna.


K dnešnímu dni jsou odrůdy květáku bohaté. Hlavní rozdíl mezi nimi je zrání. Podle období sklizně rozdělujeme odrůdy květáku na zimní, rané, letní a letně podzimní. Ale kdo má skleník, zvládne tento úkol hned na jaře a zcela hravě.


Jaký je postup jejich pěstování ? Obsahuje dvakrát více bílkovin, 2-3krát jako kyselina askorbová. Typicky se karfiol pěstuje se sazenicemi. K tomu, aby se rostlina podařilo v létě a na podzim, je možné provádět výsadbu asi třikrát, zatímco výsev musí být vysoce kvalitní. To znamená, že přistání může být provedeno od konce dubna do poloviny května.


Brokolice je druh košťálové zeleniny a zdravotně je velmi významným druhem. Podobá se květáku zejména svou tlustou lodyhou, zakončenou zeleným nebo.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky