čtvrtek 11. dubna 2019

Cuketa pěstování

Nemají velké nároky na pěstování, přitom plodí bohatě a vytrvale. Mladé cuketky různých barev i tvarů mají všestranné uplatnění v teplé i studené kuchyni. A vegetační doba do výsevu? Její pěstování ke všemu není vůbec složité, zvládne ho i začátečník. Jana Sramcikova Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři.


Příznivě působí na srdce, ledviny, trávicí ústrojí a pomáhá léčit cukrovku, revmatismus i dnu.

Jak na její pěstování se můžete dočíst třeba tady. Cuketa má minimum kalorií a spoustu minerálů. Pak se pusťte do pěstování v souladu s přírodou a zahradničení si užijte. Udržitelná zahrada vám nejen poskytne vše, co potřebujete, ale i příjemný prostor k tolik potřebnému odpočinku. Lze je předpěstovat, ale bez problémů vyrostou z přímého výsevu na záhon.


Oba názvy mají původ v italském slově zucca (tykev). Potřebují kompost nebo dobře vyhnojenou půdu, slunné stanoviště a. Cuketa, moderní a zdravá zelenina, obsahuje spoustu vlákniny i vitaminů a pouhých kcal na 1gramů, což z ní dělá super nízkokalorickou potravinu. Tak, a teď už víte, proč se na zahradě pustit do pěstování cukety.

Klasikou je zelená cuketa, k ní přibyla nasládlá žlutá, světlezelená kulatá nebo křehká baby cuketka. Prozradíme vám, jak cukety úspěšně vypěstovat i jak z nich udělat báječné delikatesy. Tykví je mnoho druhů – například olejná, muškátová, fíkolistá anebo tak zvaná indická okurka, cuketa, patison, kabačka nebo dýně.


Je to nízkoenergetická zelenina, která se výborně uplatňuje při zeštíhlujících dietách. Skvěle se hodí do mnoha pokrmů, zejména předkrmů, příloh nebo jako pochoutka ve formě jednohubek. Podívejme se na pěstování cuket ve zkratce a ukažme si základní odrůdy cukety, které je možné v našich podmínkách bez problémů vypěstovat. Půjdete-li na to dobře a vsadíte na správné pěstování cuket, zajistíte si hojnou úrodu až do podzimu.


Dýně patří k vděčným zahradním plodinám, které poskytnou bohatou úrodu s minimem námahy. Pěstování dýní či tykví nebývá obtížné. Je třeba dodržet jen několik základní pravidel. Běžnou odrůdou cukety je například Cucurbita pepo ´Nefertiti´. Měla bych dotaz ohledně pěstování cuket.


Plněné zapečené cukety, recepty a tipy. Plněná cuketa , nejlepší efektní pokrm skoro zadarmo. Výhodou cukiet je, že rodia opakovane. Plody teda zbierame pravidelne každé 2-dni.


Kvitnutie a zakladanie plodov zvyčajne ustane, až keď necháme jeden plod dozrieť. Na spotrebu bežnej 4-člennej rodiny teda stačí vysadiť 3-rastlín.

Správně zmrazená cuketa vydrží až měsíců. Důležitá je nejenom tradiční zahrádkářská latina, ale i některé tipy a triky. Stále větší oblibě se těší pěstování cuket a dýní na zahrádce a není divu, tyto rostliny vyprodukují z jedné rostliny ohromné množství plodů, které mají širokou škálu využití. Listy postižené šedým povlakem je nutné ihned odstranit.


A pozor, květy mohou požírat i slimáci! A není divu, vždyť obsahuje spoustu vlákniny i vitaminů a pouhých kcal na 1gramů, což z ní dělá ideální nízkokalorickou potravinu. A to už je pádný argument, proč se pustit do jejího pěstování. Klasikou jsou cukety s podlouhlými tmavě zelenými plody, k nim přibyly nasládlé žluté, světlezelené kulaté nebo lahůdkové. Má-li však dostatek tepla a světla, vláhy a živin, velmi rychle roste , takže i ve volné půdě v našich podmínkách přináší vysokou sklizeň plodů.


Oblíbené jsou například cuketový bramborák, cuketová polévka, sladká cuketová bábovka, ale také grilované cuketové plátky, či ratatouille , což je tradiční francouzský zeleninový pokrm. Podívejte se na jejich rady a přidejte do diskuze své zkušenosti. Pokud se vám poštěstí a potká vás bohatá úroda, není problém dýni na dlouhou dobu uskladnit a používat ji přes celý rok.


Než budeme cukety sklízet, dám Ti vždy, když bude třeba rady, zprávu co dál dělat. Postupně Ti se vším pomůžu! To jsou mé nejoblíbenější odrůdy.


Ještě dodatek - Diamant má zabarvení listů, jakoby na ní byla plíseň.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky