Otázka rozeznání přesliček i obavy jsou zcela namístě: přeslička rolní Equisetum arvense se používá jako léčivá, velmi podobná přeslička bahenní Equisetum palustre je řazena mezi rostliny jedovaté. Obsahuje alkaloid palustrin, thiaminázu (enzym, který rozkládá vitamín B1) a akonitovou kyselinu. Přeslička bahenní Vytrvalá oddenkovitá rostlina, vytvářející jen jeden typ lodyh jednoduše přeslenitě větvených, zelených a zakončených výtrusným klasem. Roste velmi hojně na bažinách, v mokrých lukách, v rašeliništích a při březích vod.
Přeslička bahenní má lodyhu nerozlišenou – na obrázku níže vidíte šištice na přesličce bahenní , která vyrůstá ze zelené lodyhy (uvidíte ji tak během léta).
Podívejte se ještě dále a pak už od sebe přesličky dobře rozeznáte. Přeslička má ráda vlhká travnatá místa, roste v příkopech, na polích, pastvinách, náspech, v lese a podél cest. Vyhledává hlinité a písčité půdy. Přeslička není vhodná pro osoby s edémem způsobeným srdečním selháním. Je zapovězena rovněž lidem, vystaveným nedostatku vitamínu B(např. nadměrná konzumace alkoholu).
Přeslička se nedoporučuje užívat společně s diuretiky, digoxinem, kortikosteroidy a lékořicí. Přeslička rolní je vytrvalá, výtrusná bylina vysoká nejčastěji 10–cm. Zajímavosti ze světa rostlin.
Katalog rostlin s vyhledáváním jednotlivých druhů. Na rozdíl od přesličky bahenní má přeslička rolní výrazný. Rezervace, chráněná území a jiné významné botanické lokality. Optimální je pochopitelně přeslička rolní. Vyhněte se ale druhům jako přeslička bahenní anebo přeslička mokřadní či lesní.
Ty jsou bohužel jedovaté. Sbírat můžete pohodlně od června až do září. Při sušení je vhodné přesličky jeden den předsušit na otevřeném slunci. Níže na fotce vidíte léčivou přesličku rolní. Na další fotce je přeslička bahenní.
Dva nejdůležitější druhy, přeslička rolní a přeslička bahenní se sobě velmi podobají a pro sběrače léčivých rostlin-laika poskytují jednu z těch. Záměna: přeslička bahenní , lesní. Znakem pro rozpoznání přesličky rolní je délka postranních větví v porovnání s délkou pochvy na stonku. Berou se v úvahu jenom větve ve střední a horní části stonku, pouze tam to funguje spolehlivě. Pokud je první článek větví delší než pochva, je to léčivá přeslička rolní.
Přesliček u nás rostou tři druhy: přeslička rolní, bahenní a lesní.
K léčebným účelům používáme přesličku rolní, a také přesličku lesní, která je jemnější a roste ponejvíce v lesích. Přeslička má totiž výrazné fungicidní vlastnosti, to znamená, že potlačuje houbové choroby a plísně na rostlinách. Přeslička totiž obsahuje velmi účinnou kyselinu křemičitou, křemičitany a četné minerální látky, které potlačují právě houbové choroby. V ochraně rostlin se používá zelená letní lodyha, při sběru musíme být opatrní, abychom ji nezaměnili s jinými druhy přesličky (přeslička lesní nebo bahenní), které jsou jedovaté.
Ačkoli je přeslička často považována za polní plevel, nelze opomenout její pozitivní účinky na naše zdraví. Díky vysokému obsahu křemičitanů kupříkladu působí hojivě, takže bývá doporučována k zevnímu ošetření ran či hemoroidů. Máme pro vás tip: zkuste vytvořit bahenní zahradu. Jste-li majitelkem jezírka, můžete ji založit v jeho okolí.
Nechte rostliny pečovat o své nohy. Kromě toho, že byste namáhaným nohám měli dopřát pravi.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.