úterý 12. března 2019

Svilušky postřik

Dospělé svilušky jsou asi mm velké a mají čtyři páry nohou. Pohybují se pomalu a na spodní straně listů tvoří husté pavučinky. Na vrchní části listů lze pozorovat světlé skvrny, způsobené vysáváním rostlin. Svilušky jsou velké až milimetrů.


Následkem sání svilušek jsou listy drobně skvrnité.

Na napadených rostlinách se na spodní straně listů a vrcholech výhonů objeví jemné pavučiny. Silněji napadené listy postupně hnědnou a předčasně zasychají. Dravý roztoč Phytoseiulus persimilis je velmi účinný predátor, který na svilušky spolehlivě zabírá. Svědčí jim hlavně suché a teplé počasí. Zasažené svilušky tak kladou sterilní vajíčka, ze kterých se již nelíhne další generace.


Na dospělce působí nepřímo, nehubí je, ale sterilizuje-právě proto je důležitý několikanásobný postřik , který ovlivní všechny generace svilušek. Je sice doporučován k ochraně, ale doporučuje se na začátku sezony, nebo na prostřídání s přípravky ze skupiny akaricidů asi má částečný ovicidní účinek (likvidace vajíček-sterilita).

Další domácí postřik na svilušky si můžete vyrobit z heřmánku. Přecezený odvar potom zřeďte v poměru 1:a stříkejte na rostlinu každé až dny po dobu tří týdnů. Insekticidy neboli postřiky proti škůdcům jsou přípravky určené především k hubení hmyzu v jeho různých vývojových stupních. Mají osm nohou a mohou být červené, černé, hnědé nebo světle zelené. Napadají spodní stranu listů.


Pokud si na listech povšimnete žlutých skvrn, které se postupně slévají, a na spodní straně listů jsou. Vyzkoušet můžete i různé babské rady. Našim babičkám se osvědčily domácí postřiky, které si snadno.


Postřik na svilušky vyrobíte sami doma. Na listech se objevují drobné skvrny, rychle uvadají, usychají a kroutí se jim okraje. Ztráta živin se projeví světlou až stříbřitou barvou listů. V místě, kde stopka listu přiléhá ke stonku, se objevují pavučiny.


Nymfy mají pět stupňů vývoje a celkem mají svilušky za rok 6-generací. Jedná se o častého škůdce ve sklenících a bytech, zejména pak při teplém a suchém počasí. Zdrojem onemocnění jsou zejména přezimující samičky nebo vajíčka.

Vlivem sání vznikají na listech mezi žilkami tečkovité světlé skvrny, které se postupně slévají a napadené listy žloutnou a zasychají. Postupně je celá rostlina opředena pavučinkami (hlavně na spodní straně listů), po kterých se svilušky pohybují. Při silném napadení rostlina ztratí listy a uhyne.


Jde o velmi nebezpečné škůdce, proto se v pro ně příznivých podmínkách vyplatí i preventivní opatření. SPODNÍ stranu všech listů. Vše důkladně protřepejte a postižené místo pravidelně stříkejte. Přípravek účinně působí na vajíčka.


Rod svilušek zahrnuje přes 1druhů. Nepříznivé podmínky přežívají v půdě nebo v různých jiných úkrytech (např. v konstrukcích skleníků a fóliovníků) bez přijímání potravy. Sametky patří do řádu roztočů (Acarina), do podřádu sametkovců (Trombidiforma).


Do tohoto podřádu patří také svilušky , které zná každý zemědělec. Mšice, svilušky , molice a třásněnky – s těmi si obvykle poradí jejich přirození nepřátelé, tedy slunéčka, zlatoočky, pestřenky a dravé ploštice. I když je v porostu najdene, není obvykle třeba proti nim nic dělat, protože se na rozdíl od pěstování ve skleníku nebo folníku, nepřemnoží tak, aby rostliny zahubily.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky