čtvrtek 7. března 2019

Černý bez květ

Květ samotný je jedinou částí rostliny, která je jedlá i bez tepelné úpravy, usušení nebo zkvašení. Větev černého bezu s květy. Hlavním důvodem, proč jsou květy černého bezu tak oblíbené, jsou jeho antiseptické, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tradičně se květ černého bezu používá při detoxikaci, při léčbě astmatu a alergií. Plody dozrávají koncem srpna a brzy na ně slétá ptactvo.


Užívání je tedy vhodné, když chceme z těla odvést nadbytečnou tekutinu nebo všude tam, kde předpokládáme potnou kúru jako žádoucí.

Bez černý přispívá k čištění organismu a vylučování. Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.


Barva mi chytla paradne. Bez má větve vyplněny bílou vatovitou dření, kůra mladých větví je hladká, zelená, později šedavá až hnědá. Lichozpeřené listy mají podlouhlý tvar, čepel je ostře pilovitá.


Drobné žlutobílé kvítky jsou uspořádány do bohatých vrcholíků. Plody tvoří černofialové, kulovité peckovice, lidově nazývané bezinky.

Bez kvete od května do června. Větve mají uvnitř bělavou houbovitou dřeň, jíž se říká „bezová duše“. Kvete v květnu a červnu (viz kalendář sběru bylin ) intenzivně vonícími žlutavě bílými květy uspořádanými do vrcholíků. Kvety obereme ze stopek, zalijeme 1. Druhy den uvarime cukerny roztok. Matečnou rostlinou je bez černý (Sambucus nigra).


Jaké účinné látky černý bez obsahuje. Květ obsahuje silici, kyselinu valerovou, sulfáty, draselnou sůl, vápník a slizy. Listy bezu obsahují hodně vápníku. Roste na okrajích lesů, pasekách, ve světlých listnatých a lužních lesích, v křovinách, podél cest a lidských obydlí, na skládkách, v zahradách, na rumištích, podél vodních toků. I pokud jste měšťáci, nemusíte se vydávat až někam na ‚dálný východ‘, abyste si mohli natrhat alespoň hrst zářivě žlutobílých a svěže vonících bezových květenství.


V oblasti léčitelství má černý bez velký význam. Již naši předci věděli, jaký poklad se v černém bezu ukrývá. V dávných dobách byla tato rostlina považována za všelék, používal se k léčení velké škály neduhů. K přípravě léčebných přípravků se využívá list, květ i plod. Vyhovuje mu vlhká půda bohatá na živiny, především dusík.


Nejčastěji se s ním setkáme podél cest, na mezích, rumištích a jiných kamenitých místech.

Nalezneme ho v zahradách i na vlhkých lesních mýtinách. Bez - racionální výživa, potraviny v biokvalitě, bezlepkové, veganské potraviny, potravinové doplňky, čaje, přísady na vaření. Z květů můžeme připravovat oblíbené jídlo, smažené kosmatice , voňavé nápoje , šťávy , zrmrzliny nebo je využívat při pečení či mražení. Působí příznivě na obranyschopnost, dýchací systéma zlepšuje vylučování vody z organismu. Složení: květ bezu černéhoDávkování: 2. A hodí se nejen pro období zimy a mrazu.


Díky obsahu silic, tříslovin, slizů, glykosidů a vitaminu C jsou jeho květy vynikajícím pomocníkem při nachlazení, horečce, trávicích obtížích i migréně. ERNÝ BEZ - KVĚT ČERNÉHO BEZU - 200g Květy se používají jako potopudný prostředek při nachlazení, jako močopudný prostředek a ke zvýšení tvorby. Hlavními bioaktivními léčivými látkami bezu černého jsou flavonoidy a triterpeny. Ty poskytují správně zralému a usušenému květu a plodu.


Nedoporučuje se vnitřní užití listů a kůry. Jeho lidové názvy jsou bezinka, kozičky a další označení.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky