středa 5. června 2019

Roztočík jahodníkový postřik

Srdéčkové listy krní, nerozvíjejí se. Při silnějším napadení listy hnědnou a usychají. Rostliny během 2–let odumírají. Napadené rostliny během 2-let hynou.


Z dostupných informácií na nete vyplýva, že roztočík jahodníkový je mrcha odolná a hneď tak niečo na neho neúčinkuje.

Zachytil som zaujímavú informáciu o miticidných vlastnostiach síry. Uvádza sa tam, že síra síce má miticidné vlastnosti, ale účinkuje iba na jediného roztoča - a to práve na roztočíka jahodníkového. Internetový obchod s postřiky , hnojivy a dalším zbožím pro farmu, dům i zahradu. Na listech jahodníku způsobuje zkadeření listů a to hlavně listů uvnitř rostliny, tzv. Roztočík jahodový miniaturní roztoč, škůdce jahod.


Květopas jahodníkový je 2–mm dlouhý, černý. Larvy jsou bílé, beznohé, s hnědou hlavičkou, nacházejí se v zaschlých poupatech. Takto vypadá květopas jahodníkový.

Postřik proti květopasu jahodníkovému se provádí v polovině dubna, a to před květem. V tomto období můžete aplikovat i některý postřik proti živočišným škůdcům. Polyphagotarsonemus latus, broad mite), roztočík bramboříkový (Phytonemus pal- lidus, cyclamen mite) a roztočík jahodníkový ( Phytonemus pallidus subsp.


fragariae , strawberry mite). Larvy i dospělci poškozují sáním listy i květenství. Ačkoliv roztočík jahodníkový je tak malý brouček, že jej okem nespatříte, patří mezi přední škůdce jahod. V případě nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik.


I ta u nás končí prodej, zatím Sulku, mají ve všech obchodech, kde jsem byla. Na zahradu si ho však přeneseme nejčastěji sadbou. Neprovzdušněné, přehoustlé porosty bývají silněji napadány, hlavně při nadměrné závlaze nebo za vlhkých let.


EC - okurka, paprika, rajče (sviluška chmelová, třásněnky, vrtalky), jahody ( roztočík jahodníkový). Postřik na povrch rostliny, kde přímo působí na patogena a ničí ho ještě před vniknutím do pletiva rostliny. Jeho dospělci jsou až mm dlouzí a mají tmavě černé zbarvení. Mezi hlavní škůdce jahodníku patří: roztočík jahodníkový , sviluška chmelová, třásněnky a květopas jahodníkový. Mne se loni v lete objevil na.


K nejčastějším škůdcům jahod patří slimáci. Postřik jahod: Co proti květopasu, roztočíku a hnilobě? Jahodník napadají mnohé choroby a škůdci, z nejobávanějších je to květopas jahodníkový.

Brouk překusuje stopky, larvy vyžírají poupata. Velmi nemilým škůdcem je roztočík jah. Postřik se provádí při silném napadení ( napadených poupat), použít je možné insekticidy Decis Flow, Actelic EC, Karate WG, Zolone WP. Rybíz Nejznámějším škůdcem rybízu je vlnovník rybízový (Eriophes ribis).


Nepříjemným škůdcem je roztočík jahodníkový , pavouček sající uvnitř srdéčka – zakrslé rostliny plodí velmi špatně. Z mnoha postřiků používaných i během sezony se k letnímu i podzimnímu ošetření porostu jahodníku proti těmto škůdcům hodí přípravek Metation E50. Proti hnilobě plodů se po sklizni aplikuje opakovaný postřik přípravkem Aliette 80WP. Mívá sklovitý vzhled a tělo připomíná zašpičatělou elipsu – to vše byste však viděli jedině tehdy, kdybyste dali broučka do mikroskopu.


Letos mě zcela jahodník zničil roztočík a nevím čím bych jej mohla zlikvidovat. Basudin a sumithion se již nevyrábí a jiné postřiky nezabírají. Slivoně - proti pilatce (housenky se vžírají a ničí plůdky) se stříká při dokvétání, když opadlo asi korunních plátků.


Trs je matnější, slabší, srdéčko je zkadeřené, plody jsou malé, zasychající a nechutné.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky