středa 15. května 2019

Vadnutí okurek ve skleníku

Typické letní vadnutí je tak běžné a pokud se jedná jenom o vláhový deficit, tak také vratné. Po zálivce se okurky vzpamatují a listy se opět napřímí. Ve skleníku dochází k vadnutí okurek.


Pro přečtení mnoha diskusí mám podezření na houbovou chorobu v substrátu. Tak to mě letos vadnou okurky ve skleníku asi z jiného důvodu.

Jedná se o hadovky, které nejsou napadebé sviluškami ani molicemi. Z listů se stane zmuchlaný hadr a rostlina, která již plodí najednou uvadne. Obvyklá pro nás okurka - zelená, ale ve světě je bílá, žlutá a červená barva ovoce. Při výběru odrůd pro pěstování okurek ve skleníku , raději parthenocarpic a self-úrodné – ti, kteří nepotřebují hmyzích opylovačů.


PĚSTOVÁNÍ OKUREK VE FÓLIOVNIKU A SKLENÍKU. Okurky a zvláště hadovky vyžadují málo kolísavé teploty, vyrovnanou relativní vlhkost kolem. Při vysokých vnějších teplotách se musí větrat a přistínit.

Plíseň okurková, padlí a vadnutí jsou nejdůležitější, virové choroby se při dobré agrotechnice nevyskytují. Nemoci okurek , Zavařování okurek v troubě, Zavařování v troubě, Recepty na králičí játra, Recept na sunomono, Pařížský salát, Choroby sazenic rajčat. Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.


Okurky skleníkové jsou na vadnutí od kořenů velmi háklivé, preventivně je možno použít propaření zeminy před výsadbou, zalévání fungicidy po výsadbě nebo pěstování roubovaných okurek , které se nesmí zasadit hlouběji než původn. Réva také působí jako přirozené „stínění“ skleníku , proto se pod ní bude dobře dařit třeba rajčatům. Pro pěstování ve skleníku je možné koupit i speciálně vyšlechtěné odrůdy „skleníkové“ révy. Papriky patří také mezi „teplomilnou“ zeleninu a vyhovuje jim stále vlhký substrát. Koření však hlouběji, takže jim nevadí, pokud substrát na povrchu proschne.


Na rozdíl od okurek jim neublíží zálivka „kropením“ a nestrádají ani při nižší vzdušné vlhkosti. Jejich úroda zeleniny rychlené ve skleníku je každoročně napadána chorobami a škůdci. Mezi ty nejčastější patří vadnutí rostlin, čerň rajčatová, plíseň salátová a zelná a ze škůdců jsou to mšice, molice, třásněnky a svilušky.


Pojďme se jim podívat na zoubek, abychom dokázali naši skleníkovou úrodu ochránit. Ve větším skleníku rozvedeme okurky po celém obvodu, v menších sklenících je můžeme pravidelně stáčet. Tedy sundat z opory, starý stonek smotat do spirály, v podstatě jako hadici, a na oporu navést jen mladou část rostliny.

Ale velký pozor při manipulaci, abychom si rostlinu nezlomili, je velmi křehká. Výsev okurek proveďte do minikvětináčků v bytě nebo ve vytápěném skleníku. Zeminu volte hlinitou a propustnou.


Okurky potřebují především teplo a vlhko, květináček rozhodně nesmí vyschnout. Jakmile se objeví první rostlinky, zalévejte často, ale nepřelévejte. Dobrý večer, mám prosbu: při pěstování okurek ve skleníku nám každý rok okurky krásně nakvetou a začnou růst i bohatě plody, ale zhruba když je plod. Dobře známé letní vadnutí okurek je běžné a pokud se jedná pouze o vláhový deficit, rostlinu nepoškodí.


Stačí přidat na intenzitě zálivky a problém je vyřešen. Následně se okurky vzpamatují a listy opět napřímí do vodorovna. Ve spodní třetině stonku se tvoří dlouhé oválné, šedé, nahnědlé skvrny. Napadení se šíří vzhůru.


Listy žloutnou a usychají, někdy jen z poloviny listové čepele.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky