Nejlepší způsob, jak spolehlivě uchovat zásoby kopru , je ovšem nakládání, buď do octa nebo do sladkokyselého nálevu, to vám vydrží až rok. Dlouhodobě ho udržíte použitelný také naložený do soli. Případně dobře funguje i jeho zmrazení.
Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu.
Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici. Při tomto způsobu skladování byste se měli vyhnout jakékoli vlhkosti v zájmu co nejdelšího zachování rostliny. Pak si připravte klasické skleněné sklenice na zavařování, které vymyjte a také důkladně vysušte, nebo nechte uschnout. Skladování Pokud je úroda rostliny vyšší, než kolik zvládnete ihned spotřebovat, pak se jistě budete zajímat také o vhodné skladování. Pokud kopr spotřebujete v rámci jednoho nebo dvou dnů, můžete jej nechat v plastové krabičce se vzduchotěsným uzávěrem.
Pokud máte doma přebytek kopru je několik způsobů jak ho můžete skladovat. Mezi často využívané způsoby patří sušení či mrazení kopru.
Vyzkoušejte méně známý způsob a to nasekaný nebo nadrobno nakrájený kopr zalitý octem. Výborně se hodí do omáček, polévek či salátů. Před podáváním se může ale i nemusí opláchnout ve vodě.
Kopr je vcelku nenáročný. Je to jednoletka, vysévá se po zmrzlých mužích a může se postupně vysévat i přes celé léto. Nemá rád přísušek, je tedy trochu náročnější na dostatek vody. Při nedostatku vody vyroste malý a velice brzy tvoří květy, tím pádem má málo listů. Skladování kopru Pokud nemáme doma čerstvou bylinku, z které si můžeme utrhnout snítku podle potřeby, doporučujeme kupovat celá semena.
Pokud jsou chráněna před přímým slunečním světlem, mají dlouhé skladovací období. Zavařování kopru recepty, které budete milovat. Je vhodný pro kojící matky , neboť jednak zvyšuje tvorbu mateřského mléka , a navíc do mléka přecházejí účinné látky a tím pomáhají kojencům. Skladování zázvoru v papírovém sáčku: Pokud nemáte příliš mnoho času, můžete zázvor pouze vložit do papírového pytlíku a ten nechat v lednici. Zázvor nevydrží tak dlouho, jako kdybyste použili jinou metodu skladování, ale pomocí tohoto rychlého a jednoduchého způsobu ho můžete uchovat alespoň několik dní.
Tato metoda se používá také při skladování bylinek (například koriandru nebo kopru). Nejnovější videa s klíčovým slovem Skladování kopru. Zavařený kopr používáme na dochucení koprové omáčky nebo polévky.
Na povrch se poklade několik větviček kopru a estragonu a vše se zalije vinným octem. Aby naložená zelenina déle vydržela, bylo možné do octa přidat na špičku nože salicylového prášku. Letos v zimě, když jsem kopr neměla, koupila jsem si sterilovaný v krámě a byl to takový hnus, že koprovka skončila v záchodové míse. Není nad koprovku z čersvého kopru. Myslím, že při zavaření má kopr víc chuť octa než kopru.
C, stejně jako v chladničce. Predstavniki panoge, ki je v zadnjih letih pomembno pripomogla h gospodarski rasti, so poslali tudi jasne zahteve državi, ki naj bi pokupila neprodana stanovanja in. Ale můžeme si ho nasušit při teplotě, která nepřesáhne °C, pak si ve vzduchotěsně uzavřeném obalu udrží chuť a vůni až rok.
Důkladně z pytlíku vymačkejte všechen vzduch a poté ho zalepte. Takto zabalený zázvor dejte do lednice, kde ho můžete skladovat i několik týdnů. Pro tuto metodu potřebujete formu ledu. Tato metoda je populární, protože skladování kopru v mrazáku tímto způsobem je mnohem praktičtější.
V závislosti na možnostech a přání můžete připravit kostky dvěma způsoby: Listy jsou nakráj. Abyste poznaly jestli je v kopru ještě hlína položte ho na bílý talíř a pár minut nechte okapávat. Pokud na talířku po zvednutí bude hlína vidět promyjte ho ještě jednou.
Na skladování je česnek odolnější než cibule, ale ani jemu nesvědčí světlo. V lednici by měl vydržet, rovněž v neprůhledném papírovém sáčku. Můžete ho uskladňovat v košíčku nebo přepravce i ve sklepě či komoře, kde je tma a relativní chlad.
Rovněž lze do soli nakládat celé stroužky.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.