Meloun cukrový (Cucumis melo) je druh melounu, pěstovaný v mnoha kultivarech. Od melounu vodního se liší velikostí, barvou a chutí plodu i vzhledem rostliny. Jde o jednoletou plodovou zeleninu, která patří do stejného rodu jako okurka. Meloun je nejenom oblíbená a osvěžující letní pochoutka.
Díky vysokému obsahu vody, to může být i velmi vhodný doplněk dietního jídelníčku.
U melounu je ale nutné dávat pozor, na množství cukru. Samozřejmě že cukrový meloun obsahuje o něco více cukrů než vodní. Nehledě na to, že porce melounu náramně osvěží a zasytí i na několik hodin.
Naopak nejvíce sacharidů obsahuje cukrový meloun , broskev a hroznové víno. Nezapomínejte, že ani povoleného ovoce není vhodné sníst najednou mnoho. Je lahodný a plný vody, která našemu organismu v létě jen prospěje.
Obsahuje o deset procent méně vody. Meloun , to ani u nás už zdaleka neznamená jen nejběžnější meloun vodní, ten velký, kulatý, červený, sladký a velmi šťavnatý.
Zvaný též honeydew je druh melounu s typicky žlutou dužinou a zelenou kůrou, který je často konzumován společně s parmskou šunkou , lososem a nebo se sladkým vínem. Pěstování melounu cukrového ze semen 27. Až donedávna bylo možné melouny zakoupit jen v obchodech.
Z příchodem stále nových a nových druhů se však objevují i odrůdy, které si s přehledem. Meloun vodní je ve většině odrůd podstatně větší než meloun cukrový , slupka je zelená a hladká, červená, rudá nebo žlutá dužnina obsahuje i více vody. Navíc je významným zdrojem kyseliny listové a minerálních látek , jako je železo či vápník. Z melounu můžete připravit osvěžující sorbet, skvěle se hodí do alko i nealko nápojů.
Třešně obsahují ve 1g 1g sacharidů, Meloun vodní obsahuje ve 1g g sacharidů, Meloun žlutý obsahuje ve 1g g sacharidů. Celkové množství přijatých sacharidů za den u diabetika by se mělo pohybovat mezi 1- 2g. Množství sacharidů ve stravě by měl určit lékař.
Plody jsou menší s nasládlou, oranžově zbarvenou dužninou a typickou aromatickou vůní. Dužnina se konzumuje obvykle syrová a používá se do ovocných salátů. Počítejte s tím, že ven se může podívat až po posledních mrazících a předtím potřebuje asi šest týdnů pobytu doma. Cukrový meloun Začnete předpěstováním sadby. I přesto byl ten meloun vynikající.
Když se řekne léto, mnohým se vybaví právě konzumace skvělých sladkých melounů. Středně raná, úrodná odrůda vhodná pro polní pěstování i pro rychlení.
Meloun má hutnější žlutou až oranžovou dužninu. Zatímco načatý vodní meloun je radno sníst co nejdříve, meloun cukrový můžete v ledničce uchovat. Také cukrový meloun dokáže prozradit úroveň své kvality, dokonce hned na první nadechnutí.
Vyzrálý plod totiž velmi intenzivně voní a má kolem stopky popraskanou slupku. Optimální hmotnost těchto plodů se pohybuje mezi až kg. Vybírat si můžete klasické vodní melouny se semínky, nebo variace bez semínek, jež jsou často typické ještě sladší chutí. Tento druh nesnáší kolísání teplot, větší deště, mlhu a vítr. Cukrové melouny pěstujeme v nejteplejších polohách, dají se ovšem také pěstovat ve skleníku, tudy povede naše cesta v horších klimatických podmínkách.
Vložte cukrový meloun do hnědého papírového sáčku. Použijte hnědý papírový sáček, který je dostatečně velký na to, aby se do něj vešel celý meloun a ještě okolo něj zbylo trochu místa. Ovoce by v sáčku nemělo být napěchováno příliš těsně. Ideálně by mělo být okolo něj tolik místa, aby mohl volně proudit vzduch.
Výborně si rozumí s alkoholem, přidává se do bowlí, nakládá do rumu, osvěží šampaňské. Když ale koupíte meloun cukrový , je vždy bez stopky nebo na plodu zůstává pouze její ustřižený zbytek. U zralého cukrového melounu se totiž začíná sama oddělovat – nejdřív jemně, po okrajích, postupně více. Když do ní jemně ťuknete prstem, oddělí se úplně.
Zralý meloun tedy netrháte, jednoduše vám zůstane v ruce. Meloun Maltese Fje cukrovou odrůdou melounu, která se nejlépe hodí pro pěstování ve skleníku či fóliovníku. Plody dorůstají do hmotnosti přibližně 0. Recepty, rady a návody při vaření, suroviny podle sezóny, video recepty a ještě mnohem více na igurmet.
Své využití tento meloun nachází při přípravě pokrmů jako je losos nebo skvěle doplňuje chuť parmské šunky.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.