Tyto ibišky na podzim opadají a obrážejí až poměrně pozdě na jaře. Dalším oblíbeným ibiškem je ibišek čínský (Hibiscus rosa–sinensis), který se u nás pěstuje jako pokojová rostlina s možností letnění. Tomu listy za normálních podmínek neopadávají.
V zahradnických centrech koupíte ibišky roubované na kmínku asi metr vysokém. Budou se v okrasném (alespoň padesátilitrovém) květníku dobře vyjímat na terase či balkonu.
Jsou však choulostivější a potřebují na zimu přestěhovat do nemrznoucích prostor. Ibišek (Hibiskus) koupit teď v OBI! Na stanoviště je ibišek nenáročný, má rád středně živné a dostatečně propustné půdy, upřednostňuje teplé a slunné stanoviště. Přímé polední slunce se ale nedoporučuje – hrozí úpal. Kultivar Hamabo má lehce růžové (často až bílé) květy, jejichž střed zdobí nápadné sytě červené oko.
Pro podporu kvetení můžeme použít pomalu působící hnojiva. Americký ibišek bahenní je na pěstování vcelku nenáročný. Venkovní velkokvětý ibišek množíme semeny, které dozrávají na keři v tobolkách.
Semínka klíčí asi měsíc, v létě je vysadíme do zahrady a pokud jim již zdřevnatí stonky, jen je chráníme před mrazem, pokud ne. Zejména u starších rostlin je třeba větve spíše prostříhat, než zkracovat a pustit světlo do keře. Hlavně odstraníme i všechny větve suché a zmrzlé. Návod na vypěstování stromkového Ibišku. Věříme, že Vám tento článek pomůže.
Pro jistotu je vhodné venkovní ibišek na zimu přikrýt chvojím. Při pěstování v nádobě jej pečlivě obalíme tak, aby nepromrzly ani kořeny. Na další ošetřování není náročný. Pokud je nutný řez, pustíme se do něj na jaře. Mladé rostliny stříháme častěji, u starších prořídlých exemplářů na jaře zkrátíme větve o polovinu.
U rostlin, které chceme vypěstovat do tvaru stromku s kulovitou korunkou, neustále vylamujeme postranní výhony až do žádoucí výše kmínku, potom jej necháme obrazit a vyrostlé větévky několikrát zastřihneme. Vysazují se většinou malé keříky s balem. Pokud se budete o ibišek dobře starat, skutečně s vámi může prožít třeba třetinu života.
Ke konci, až už bude na dně svých sil, vám možná i. Podle toho volíme i způsob stříhání. Fotografie má celkem komentářů.
Asi nejčastěji potkáme krásný ibišek čínský neboli čínskou růži ( Hibiscus rosa–sinensis ), běžně pěstovaný jako pokojová rostlina. Dřeviny na kmínku Jedná se o skupinu dřevin roubovaných na kmínku v určité výšce. Stromky tak mají buď převislý charakter s deštníkovitou korunou, která je často zavětvená až k zemi, nebo vytváří menší korunky, které lze například tvarovat do kulovitých forem.
Prodám pokojový ibišek Swan Lake Rosa-růžový. Kvete krásným, jemným, drobnějším růžovým květem-viz foto. Pozor na příliš vody, nebojte se stříhání.
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu) Dobrý den, při stříhání ibišku jsem odstřižené větvičky nechala zakořenit a zasadila jsem je do země. Nyní jsou větvičky asi 20cm vysoké a celé obrosli lupenama. Sortiment odrůd dostupných na našem trhu se každým rokem o něco vylepšuje, takže si můžete vybírat jak odrůdy odolnější vůči mrazu tak třeba atraktivní plnokvěté kultivary roubované na kmínku. Na jaře z venkovních ibišků odstraníme zimní přikrývku. Raději keř příliš neokopáváme do hloubky, abychom nepoškodili kořeny, jen je zem mělce nakypříme a vytrháme plevel.
Pochopitelně po zimě z něj odřežeme všechny suché a namrzlé větve. Kde není prostor pro vysoký solitér určitě najdeme nízké kobercové jehličnany nebo aspoň živý plot. Na zkrácené větvi by měl zůstat jeden až tři přesleny. Z přeslenu pod seříznutím vyraší opět tři nové výhony, které už budou mít schopnost v příštím roce vykvést.
Možnost keře i stromek na kmínku. Vhodné použití jako solitéra, či na živé ploty. Osobní odběr, dle dohod.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.