čtvrtek 2. května 2019

Housenky druhy

Stáhněte si úžasné obrázky zdarma s motivem Motýlí Housenky. Nicméně některé druhy - jako například housenky přástevníka amerického - se mohou vyskytovat i na podzim. Jediné roční období, kdy se housenky nevyskytují vůbec, je zima. Poznávací test na téma: Jaký motýl se z housenky vylíhne? Jako odpověď zvol jeden z malých obrázků.


Správnost odpovědí se dozvíš na konci testu.

Vylíhlé housenky se živí dřevem stromu, do kterého se zavrtají díky mohutným kusadlům. První rok se sdružují pospolu a často se mezi nimi objevuje i kanibalismus. Od druhého roku žijí housenky samotářsky. Jejich vývoj trvá celkem tři roky, během nichž mohou dorůst do délky až centimetrů. Jednotlivé druhy jsou zvláště ve zbarvení a velikosti dosti rozdílní.


Jsou velcí podle druhu 6–mm a zbarveni hnědožlutě, hnědě, černě s kovovým leskem, červenohnědě, ale i žlutě nebo s kovovým leskem. Některé druhy mají i kresbu. Společným znakem dospělců je protáhlé ploché tělo s nápadným štítem.

Housenky některých tropických motýlů dovedou takto imitovat například hlavu nebezpečného hada. Proti některým menším nepřátelům stačí jednoduchá obranná taktika, kterou využívá mnoho housenek. Podobně jako housenky lišaje kyprejového mají na hlavě i těle zajímavou kresbu připomínající velké oči, které mohou odradit predátory. Housenky se živí svízelem, vrbkami, netýkavkou a vzácně i révou vinnou. Housenky jsou většinou býložravé (housenky některých druhů mohou způsobovat závažné hospodářské škody, např. bekyně velkohlavá ), nicméně existují i housenky dravé.


Z asi 2druhů motýlů, jejichž housenky jsou dravé, je velmi zajímavý například druh havajského motýla Hyposmocoma molluscivora , jehož housenky loví pomocí sítí z hedvábných vláken plicnaté plže a konzumují je. Martináč hrušňový (Saturnia pyri) Autor: Archiv ireceptar. Lišaj smrtihlav ( Acherontia atropos ) má v rozpětí křídel rovněž úctyhodných cm.


Impozantní motýl, proslavený kresbou připomínající lidskou lebku, dovede nahlas pištět, jeho housenky pro změnu vržou kusadly. Pokud nevíme, jakou rostlinu housenky přijímají (jedná se o druhy nové v chovu nebo s nedostatkem informací o chovu), rozdělíme housenky do menších skupin a každé skupině předložíme několik druhů potravy. Pozorujeme, kterou rostlinu začnou přijímat a tu pak nabídneme i ostatním. Přechod z již přijímané potravy na jinou většinou housenky špatně snášejí nebo. Motýlovník Do motýlí zahrádky patří motýlí domeček, pítko s kameny a pár kamenů, které se zahřejí a slouží motýlům jako vyhřátá přistávací plocha.


Aktuality - informace o aktualizacích obsahu stránek (nové druhy či fotografie). Top - nejčastěji prohlížené druhy na tomto webu, včetně jejich náhledů. Atlas denních motýlů je zdarma a jde o offline aplikaci poskytující přehled o současných denních motýlech na území České republiky.


Nešlechtěné druhy vyséváme koncem léta nebo na podzim.

Semena vyklíčí přibližně o čtrnáct až třicet dní a klíčivost si udrží dva až tři roky. Housenky jsou vítanou potravou mnoha živočichů, mnoho druhů se pasivně chrání pomocí trnů, chlupů, nepříjemné chuti nebo zápachu, či jen pomocí ochranného zbarvení. Samičky kladou až několik tisíc vajíček, zpravidla na rostlinu, kterou se živí housenky. Jenže každý druh motýla rád něco jiného - takže raději celou květnatou louku. Samozřejmě krásnokřídlí rádi závětří, členitou vegetaci a slunná výhřevná místa - tak to už chce přírodní zahradu.


Zde si můžete zapsat svá hlášení rovnou sami, případně přiložit dokladovou fotografii motýla či housenky. Došlá data samozřejmě revidujeme. Zde zatím také nejsou zcela aktuální mapky výskytu (ale časem budou).


Do konce zimy na Biolibu přidáme další vybrané druhy druhy denních i velkých nočních motýlů. U Housenky je k dispozici zahrada s trampolínou, lezecká stěna pro děti, dětské hřiště (housenka), dětské houpačky, zahradní domek, pískoviště, infrasauna, venkovní bazén (3x6metrů) a krytá herna ( ping-pong). Obličej housenky je ze šlehačky. Ušleháme si šlehačku se ztužovačem. Tu do lednice můžeme dát.


A zdobíme obličej housenky. Entomologický ústav Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích je vědecká instituce zaměřená na základní a aplikovaný výzkum v oblastech, kde je hmyz buď v centru pozornosti (hmyzí škůdci, hmyzí druhy využívané k monitoringu životního prostředí aj.) nebo slouží jako vhodný model k řešení obecných biologických otázek.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky