Listy má hluboce dlanitě členěné, tří- až sedmi laločné, hrubě pilovité. Chmel působí sedativně, navozuje spánek, tlumí předrážděnost, dále podporuje trávení, reguluje menstruační cyklus, působí dezinfekčně a antisepticky. Chmel by se měl užívat jen těsně před tím, než jdeme spát, protože skutečně uvolňuje a uspává.
Není vhodný na popíjení přes den. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. Chmel, stejně jako cannabis, patří do čeledi konopovitých – do čeledi, která je tu evidentně proto, aby činila lidu radost, požitek a poskytla své fytoterapeutické účinky.
V lidovém léčitelství se šištice chmele používají ke zklidnění, k povzbuzení chuti k jídlu a do urologických směsí. Botanicky patří do řádu konopovitých (Cannabaceae), řádu kopřivovitých (Urticaceae). Chmel otáčivý (Humulus lupulus L.) je víceletá rostlina. Je to dvoudomá rostlina, to znamená, že se na jedné rostlině vytvářejí jenom buď samčí nebo samičí květy. Květenství tvoří světle zelené šištice , kterým se říká hlávky.
Avšak pouze samičí rostliny vytvářejí. Chmel dodá medovině jemně nahořklou příchuť a zeslabí se medová příchuť. Koření se vloží do malého sáčku, vaří se v malém množství roztoku a. Tenká čtyřhranná pravotočivá lodyha dosahuje výšky kolem 3-m, někdy dokonce až m.
Chmel šištice řezané se ukázal jako skvělý prostředek podporující kvalitní spánek. Zároveň má uklidňující účinky a přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Doporučuje se ženám, které mají nepravidelnou menstruaci nebo v období menopauzy, neboť zmírňuje nepříjemné symptomy. Chmeľ pôsobí sedatívne, podporuje trávenie, obsahom hormonálnych látok tlmí mužskú pohlavnú podráždenosť, ženám pomáha regulovať menštruačný cyklus. Matečnou rostlinou je chmel otáčivý (Humulus lupulus).
Chmel patří k velmi starým kulturním rostlinám. Už ve středověku pojídali labužníci chmelové výhonky se solí, pepřem , octem a olejem a věřili v jeho léčebné účinky. První údaje o pěstování chmele na území ČR jsou z roku 859.
Chmel má čtyřhrannou pravotočivou lodyhu a listy jsou dlouze řapíkaté a dlanitě členité. Kvete v květnu a červnu, přičemž samičí květy mají nazelenalou barvu, zatímco samčí barvu žlutavou. Mezi účinné látky patří silice s terpenoidy, flavonoidy, třísloviny, hořčiny či cholin.
V praxi sa využíva najmä sedatívny účinok drogy pri nervovej podráždenosti, nepokoji, nespavosti, migréne, stavoch napätia a vyčerpania. Je preto vhodné si pred spaním urobiť chmeľový čaj. Je nám líto, že nemůžeme poskytovat bližší informace o použití tohoto produktu.
Chmel se sbírá od poloviny srpna, kdy je obsah účinných látek maximální. Pro znalce uvádím, že chmel obsahuje silici s terpenoidy (humulen, myrcen), hořčiny (humulon, lupulon apod.), flavonoidy, třísloviny, cholin a adenin. Horčiny a silice obsažené v chmelu povzbuzují chuť k jídlu.
V tradičním lidovém léčitelství je chmel oblíbenou bylinkou. Chmelové šištice obsahují řadu pryskyřic, silic a hořčin, z nichž nejvýznamnější jsou humulin a lupulin.
Vzhledem k látkám, které obsahuje, má celou řadu pozitivních účinků. Chmeľ obyčajný (Humulus lupulus L.) - Lupulín má podobné použitie ako šištice. Chmeľ sa používa na zníženie nervovej a sexuálnej predráždenosti pre.
Mladé výhonky, pazoušky, zase můžete upravovat jako chřest, stejně jako to dělávali naši předkové. Chmel v pivu zároveň působí jako stabilizátor.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.