K vnější aplikaci je nejvhodnější třezalkový olej. Dále se s ní můžeme potkat v Asii, v Africe v pohoří Atlas, druhotně také v mírných a subtropických pásmech celého světa. Třezalka se vyskytuje v celé Evropě, kromě arktického pásma. V České republice je hojná především od nížin do podhorských oblastí. Vyhledává slunné stráně, sušší pastviny, louky a kraje lesů.
Pomáhá hojení popraskané kůže a hojení jizev.
Urychluje hojení podvrtnutí a pohmožděnin a modřin. Z třezalky si doma také můžete připravit účinný olej, tzv. Využití třezalky jako léčivky. Dále neužívejte třezalku, pokud berete cyklosporin, který pomáhá snižit riziko odmítnutí transplantovaného orgánu. Bylina by totiž mohla ovlivnit účinnost tohoto léku.
Lodyha je přímá nebo vystoupavá, většinou nevětvená, se vystouplými podélnými lištami, jednoletá, v průběhu sezóny poněkud dřevnatějící. U báze stonku bývají lišty někdy nezřetelné. Dobrý den, chci se zeptat na tyto výše uvedené bylinky a jejích učinky a využití.
Někdy se mi stane že mám drobné úzkostí a takový ten vnitřní neklid. Je známá po celé Evropě, severní Africe, v Asii a také na Sibiři. Velice dobře snáší sucho. Naši předci přikládali této léčivé bylince velký význam.
Kvetoucí nať nebo jen květ třezalky má využití v tradičním lidovém lékařství. Sbírá se její kvetoucí část a to ideálně krátce po rozkvětu. Příroda třezalce darovala nejen exkluzivní léčivé schopnosti, ale i bohaté žluté květy. Reformátor medicíny Paracelsus ji dokonce v období středověku prohlásil za nejlepší lék světa a její výjimečné léčivé účinky se hojně využívají dodnes.
Pro člověka s transplantovaným orgánem je třezalka SMRTELNĚ NEBEZPEČNÁ, protože látky v ní obsažené snižují hladinu imunosupresiv v krvi, a tím VÝRAZNĚ ZVYŠUJÍ riziko odmítnutí štěpu (transplantátu). Celá řada současných studií dokládá, že může tato bylinka dokonce nahradit antidepresiva. Dávky třezalky je obvykle přiřazena na základě obsahu hypericinu, což může výrazně lišit v závislosti na části rostliny použité pro výrobu léčiva, růstových podmínek a ročním období. Ranní kolonisté přinesli tuto rostlinu do Severní Ameriky a naturalizovali ji ve východních Spojených státech a Kalifornii, stejně tak v Austrálii, na Novém Zélandu, ve východní Asii a Jižní Americe.
Tradiční, lidové využití Byla užívána díky antibakteriálním a antivirovým vlastnostem. Z toho pochází i jeden z. Více o využití třezalky se dozvíte v rubrice Účinky a použití. Jedna terapie Třezalkou by neměla být delší jak týdnů. V květech je obsaženo v krystalickém stavu červené barvivo hypericin.
Je to léčivá bylinka a její léčivé učinky využívali již staří řekové.
Středověký reformátor medicíny Paracelsus prohlásil třezalku za nejlepší lék světa. Poté, co se nedoporučuje přijetí vysokých dávek třezalky tečkované na pobyt na slunci - zvýšení krevního tlaku může způsobit mrtvici. To je také věřil, že třezalka tečkovaná nepříznivě ovlivňuje zrakový nerv. Má jemné balzamické aroma a trpce nahořklou chuť.
Nejúčinněji třezalka působí v podobě alkoholové tinktury. Dětem se podává jako sirup. Vnitřně se užívá i jako třezalkový olej, který jinak nachází především vnější využití.
Nebeská byla naprosto skvělá. Na přelomu středověku a novověku si našla třezalka využití jako hlavní bylina určená na vymítání ďábla, proto ji lidé nazývali fuga daemonum, neboli útěk démonů. Podle lidových tradic děvčata vila věnce z třezalkových natí, kt. Listy jsou vstřícné, celokrajné, přisedlé, podlouhle vejčité až kopinaté, tečované. Na konci lodyhy jsou žluté květy v bohatých latách.
Když se řekne třezalka, vybaví si každý luční bylinu s nevelkými žlutými květy, která obývá paseky, stráně a často roste i kolem cest či železničních náspů. Některé třezalky ale mají ještě další využití. Jedná se o víceletou nenáročnou bylinku, ze které se vyrábí čaj.
Používá se při problémech s nespavostí, nervozitě, olej na popáleniny. Všestranné využití oleje: při bolesti za čerstvých zraněních, bolestech v kříži, revmatizmu, ischiazmu, popáleninách, atd. Vnitřně nakapaný na kostku cukru při bolestech hlavy, na posílení nervů a pro pov.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.