úterý 19. března 2019

Skalky na rovine

Skalničky vhodné na slnečnú skalku. Kompozícia rastlín v skalke. Což záleží i na typu skalky. Někdy se část kamenů zasadí do země, jindy se zasadí všechny větší kusy, ale existují také skalky, na nichž jsou kameny navrstvené, a mezi větší se vysype štěrk.


Určitě není od věci předem se poradit se zkušeným skalničkářem či zahradníkem, co je ve vašem případě nejlepší.

Hlavným predpokladom dobre založenej skalky je správny výber polohy vzhľadom na charakter terénu v záhrade. Najvhodnejší je terén prirodzene svahovitý a nerovný, zatiaľ čo najťažšie sa pracuje na rovine, kde je potrebné vytvoriť umelý svah alebo terénne vlny. Pravdaže je možné vytvoriť skalku aj v rovine bez úprav terénu.


Až na túto drenážnu vrstvu nasypte zeminu, asi desať až dvadsať centimetrov. Nechajte ju asi dva týždne uľahnúť, až potom začnite s ukladaním veľkých kameňov. Vytvoriť tu môžete aj atraktívny sutinový záhon s výsadbou suchomilných trvaliek.


Zakladanie skalky , či už na svahu, alebo na rovine , netreba nikdy podceniť.

Ak je vaša záhrada skôr na rovine alebo ak je skôr pravidelná, vhodné pre ňu budú sutinové alebo vyvýšené záhony. Ak je skôr nepravidelná, bude skalka pekne vyzerať napríklad pri živom plote, ktorý ju bude chrániť pred vetrom. Pôsobí esteticky vo svahu, ale aj na rovine. Prípadne môžete terén prispôsobiť svojim požiadavkám a vytvoriť si vlastný umelý svah z navezenej zeminy.


Budování skalky je běh na velmi dlouhou trať. Do skalky okrem kameňov však patria aj rastliny. Věříme, že rady, které vám přinášíme, vám pomohou v začátcích. Pokud vás nádherný svět alpinek osloví, snadno pak najdete cestu k odborné literatuře či některému klubu skalničkářů. Pri zakladaní skalky si treba najprv všetko dôkladne naplánovať.


Tie najdôležitejšie veci totiž nie je vidieť na prvý pohľad ako krásne kvety. Na skalky se hodí kameny rozmanitých tvarů a barev, ať už je to vápenec, pískovec či žulové valouny. Skalka Vám přinese při troše péče spoustu potěšení a radosti a nejspíš i nového koníčka.


Zásadné je rozhodnúť sa, aký typ skalky by sa vám na vašu záhradu páčil, ale tiež aký typ je pre vašu záhradu vhodný. Môžete samozrejme skombinovať viac typov skalky, v záhrade to vyzerá veľmi pekne. Na výber máte sutinový záhon, rašelinový záhon, vyvýšený záhon, múrik, koryto, misu alebo iné alternatívne nádoby.

Ideálny na vybudovanie skalky je východný alebo severný svah, naopak, menej vhodný je svah situovaný na západ a juh. Dôležité je aj to, aká časť záhrady susedí so skalkou (nevhodné sú záhony so zeleninou a dokonca aj záhon s letničkami môže pôsobiť rušivo). Na skalku z kameňa tmavých odtieňov vysádzame viac bielych a svetlokvitnúcich druhov. Hovorí sa, že správne založená skalka musí byť pekná ešte pred výsadbou. Ale rastliny, tie predstavujú život, sviežosť, premeny obrazov v časových úsekoch.


Vybrali sme pre vás najkrajších nápadov na záhradné skalky , z ktorých si určite vyberiete tú najkrajšiu do vašej záhrady! Na silikátových horninách jako je tvrdá žula, hadec (serpentin), pískovce, porfyrové tufy, láva, rula břidlice a další se vyvíjejí půdy s nízkým pH (– 5). Oproti tomu na vápencových, jílovitých a alkalických horninách se vyvíjejí půdy s vysokým pH ( – 5).


Netvrdíme, že jaro je nejlepší čas pro založení skalky , ale kdo to nestihl na podzim, může s tím klidně začít právě teď. Inak sú skalky na rovine nepekné a radšej by ste sa myšlienky na ne mali vzdať. V tomto prípade je prostredníctvom múrika zaujímavo vyriešená terénna nerovnosť. V spojení s pekným trávnikom je celá kompozícia veľmi pôsobivá.


Aj na takomto mieste sa vám podarí urobiť vkusnú ucelenú skalku. Skalka sa môže založiť vo všetkých polohách aj na rovine medzi plochými kameňmi. Nízky vankúšovitý porast bude vyzerať v čase kvitnutia ako pestrofarebný koberec niekde uprostred záhrady.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky