Sviluška ovocná však například pavučinky nevytváří. Příznaky při případě invazivním průběhu mohou připomínat náhlé vadnutí a bezdůvodné usychání rostlin. Dřeviny mohou zůstat téměř bezlisté nebo s visícími suchými listy. Napadené listy dostávají šedavý vzhle zvlňují se a opadávají.
Na silně napadených stromech často ovoce ani nedozraje.
Zde jsou vidět fotografie, na kterých je vidět sviluška ovocná. Zpomalený růst, listy drobně skvrnité. Při silném napadení od okrajů zasychají. Květenství sprchávají, někdy zasychají.
Od září do dubna jsou pod. Z vajíček se líhnou larvy podobné dospělcům, mají ale jen noh. Při nízkých teplotách do 8°C se téměř zastaví jejich reprodukční schopnost.
Suché a teplé počasí urychluje rozvoj svilušek.
Za příznivých podmínek se může vyvinout za rok až generací. Pohybliví jedinci jsou červeně zbarveni, 5-7mm velcí. Zimní vajíčka jsou červená, cibulovitého tvaru, na vrcholu s nitkovitým výběžkem, velká 1. Svilušky jsou zástupci drobného hmyzu poškozující široké spektrum rostlin a plodin. Právě sviluška ovocná škodí na ovocných.
Paratetranychus pilous Can. Koch), Olidonychus pilous Can. Lidový název je: červený pavouček. Na jaře, obvykle koncem dubna, se líhnou šestinohé larvy, vývoj probíhá přes dvě osminohé nymfy do stádia dospělce. Samičky kladou letní vajíčka na spodní stranu listů.
Během roku se v závislosti na teplotách vyvíjí 5-generací. Příznaky: Na jaře, při rašení se na peckovinách projevuje z roztočů škodlivě především sviluška ovocná. V předjaří se kontroluje výskyt. Přezimují zimní vajíčka vykladená na kůře stromů.
Zimní i letní vajíčka jsou červeně zbarvená, kulatá. Nejčasněji rašící lístky zůstávají malé, špičky okrajů listové čepele odumírají.
Před zahájením nové sezóny důkladně vyčistíme pěstírnu (nejčastěji se používá zředěné savo nebo peroxid vodíku a to 1:10). Nejlepší prevencí jsou zdravé rostliny, optimální teplota a vlhkost a pravidelná kontrola zahrádky. Základní rozdíl mezi životním cyklem těchto dvou druhů svilušek je fakt, že sviluška ovocná klade na zimu vajíčka, která přezimují a koncem dubna se z nich vylíhnou první larvy, zatímco u svilušky chmelové přečkává zimu samička ukrytá pod kůrou, v půdě, pod kameny či podobných místech a vajíčka klade až na jaře.
Dalšími častými škůdci jsou vlnovník révový (Colomerus vitis) způsobující plstnatost rubu listů (spodní strany), sviluška ovocná (Panonychus ulmi) a s. Tetranychus urticae) sající na listech a housenky obaleče jednopásého (Eupoecilia ambiguella) a obaleče mramorovaného (Lobesia botrana) poškozující rostliny žírem poupat a bobulí. Ochrana: Ošetřuje se v době po odkvětu (obvykle polovina května), jestliže se zjistí – pohyblivých jedinců svilušek na jeden list. Překlady z češtiny do angličtiny, francouzštiny, němčiny, španělštiny, italštiny, ruštiny. Jaké jsou příznaky napadení rostliny sviluškou, chemická ochrana rostlin, biologická ochrana rostlin.
O kem neviditelní (milují vlhko, teplo a tmu, přebývají nejčastěji v postelích a kobercích). Jejich trus = alergeny: 2. Tyto dva druhy se liší dobou rozmnožování, zatímco sviluška ovocná klade vajíčka na podzim a na jaře se rovnou líhnou larvy, sviluška chmelová klade vajíčka až na jaře. Oba dva druhy se množí několikrát za sezónu (dle počasí), nejkratší čas vývinu z vajíčka po dospělce je dní.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.