Naopak na záhon k rajčatům patří měsíček lékařský, který dezinfikuje půdu a zároveň chrání před plísněmi. Plíseň se šíří zejména ve vlhku. Pokud pěstujete rajčata v nádobách nebo v pytli, použijte speciální hnojivo pro balkónová rajčata. Pěstováním v nádobách mají rajčata omezený přístup k zemině, a proto jsou mnohem náročnější na hnojení i zálivku.
Dobrou účinnost vykazují přípravky Acrobat MZ WG , Infinito , Ridomil Gold MZ Pepite nebo Ortiva. Mezi ty viditelné příznaky.
Dnes jsem stříkal Kuprikolem rajčata a révu. Myslím, že je nejvyšší čas na postřik , venku je to jako v amazonském pralese. Na celé rostlině se pak objevují šedo-zelné nebo úplně šedé skvrny, které se rychle rozšiřují. V průběhu srpna pokračujeme v ošetřování přípravkem v intervalech dnů (dle infekčního tlaku).
Zprvu napadá stonky, listy a následně i plody. Ještě zelená rajská jablíčka začínají flekatět, dužina změkne a ztamavne. Nelze ani vykrájet zdánlivě nezasažené části plodů, protože až tmavé skvrny jsou viditelné, ale rostlina je celá prorostlá myceliem plísně.
Komerční pěstitelé rajčat používají proti plísni bramborové průmyslově vyráběné chemické postřiky. Bez nich obvykle nejsou schopni.
Chemická ochrana S ošetřováním je většinou vhodné začít preventivně, t. ZDRAVÉ RAJČE – souprava je postřik na rajčata proti plísni bramborové ( plíseň na rajčatech ) a dobré zakořeňování a vitalitu rostlin. Většinou je prvně patrná na listech rostlin. Ty se postupně barví dožluta až dohněda. I zarytí odpůrci používání chemie na zahrádce se neubrání měďnatým postřikům. Pomoci si také můžete změnou stanoviště.
Pokud i přes veškerou snahu plíseň rostlinu napadne, pak je jasné, že nepůjde zachránit. Nedoporučujeme otrhat zelená rajčata a nechte je „dojít“. I u nich se plíseň projeví. Potýkaly se s ní už generace před námi.
Naše prababičky na ni měly několik osvědčených fíglů. Prvním z nich je mléčný postřik. Ten připravíte tak, že smícháte díl mléka se až díly vody.
Problémem ovšem je, že by mělo jít o mléko čerstvé, tepelně neupravené. Během sezony pak postřik ještě alespoň třikrát opakujte. Rostliny tímto roztokem postříkáte. V obchodech k tomu koupíte různé přípravky, například Kuprikol, Novozir nebo Dithane. Kuprikol, stejně tak Novozir nebo Dithane ochrání vaše rajčata nejen před plísní, ale i před dalšími výše uvedenými chorobami.
Jestliže si koupíte Mospilan, poradí si s plísní i molicí.
Bohužel, velmi často rajčata napadá plíseň bramborová. Nerostou v půdě, sklízejí se nezralé, etc. Je sice pěkné ujištění v závěru, že chemii proti hmyzu vystřídala biologická ochrana, ale proti plísním, pokud vím, taková ochrana není, a postřiky používat musí taky.
Postřik na rajčata Na plíseň rajčat se doporučuje přípravek DITHANE. Sušená rajčata , nakládaná v oleji a šťáva z rajčat Sušená rajčata v oleji. Rajčata takhle pěstované už jsou vlastně umělé. Při prvních náznacích, které se projevují především za deštivého počasí, je třeba odstraňovat a likvidovat napadené části.
Zpočátku se objevují jen na listech, násle. Měli bychom se ale s konzumací omezit pouze na letní období a začátek podzimu, prostě dobu. Za vlhkého a deštivého počasí může tato choroba zničit velkou část úrody. Prevencí může být také to, že nebudete rajčata zalévat na listy.
U septoriózy odstraňujte napadené listy od spodní části rostliny. Nejúčinnější jsou přípravky s obsahem mědi. Na postřik použijte přípravek Kuprikol. Můžete se jim však bránit.
Spory plísní potřebují ke svému růstu určité podmínky a vysoká vlhkost je jednou z nich.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.