pondělí 21. ledna 2019

Monilióza meruněk

Proto bychom se jí měli co nejlépe bránit, aby nezruinovala i naši sklizeň. Právě teď je ten pravý čas pro ošetření stromů. Infekce do meruněk proniká květem. Rozhodující pro napadení je období od začátku květu do konce plného květu.


U meruněk se jedná o hlavní příčinu úhynu tohoto druhu v ČR. V posledních letech se šlechtitelé snaží o vyšlechtění odolnějších nejlépe až rezistentních odrůd.

Bohužel odolnější odrůdy bohužel na úkor odolnosti mívají sklony k přeplozování, bývají méně odolné vůči mrazu. Kromě toho některé stromy meruněk z jakoby uschly a během června se pak na nich opět objevily listy. Podobné problémy řeší za deštivého počasí mnoho zahrádkářů. Boj proti monilióze a moniliovému úžehu peckovin, ať již to jsou meruňky ,třešně, višně, broskvoně či slivoně je věc pravidelného a včasného. Slupka i dužnina plodů všech druhů peckovin ( meruňky , broskve, slívy, třešně, višně) měkne a hnědne.


Mrtvice meruněk je na mrtvici Odborníci tuto zákeřnou chorobu nazývají apoplexie, mezi pěstiteli je známá spíš jako mrtvice meruněk. Moniliová spála, nebo též monilióza ,. Stejně jako ta lidská udeří v době, kdy ji nejméně čekáte, a v případě meruněk je na veškerou pomoc pozdě. Tato choroba napadá především meruňky a višně, včetně okrasných višní (silně náchylná je např.


višeň plstnatá).

V menším rozsahu napadá i třešně. Choroba přezimuje v napadených plodech a větévkách. Hlavne ak pride prudke ochladenie s dazdom. Odporuca sa postrek pocas rastu plodov, ale samozrejme dodrzanim ochrannej doby.


Na květech poškozuje především rozmnožovací orgány. Projevuje se usycháním větví meruněk. Napadené květy hnědnou, zasychají a zůstávají na stromě. Nejedná se o důsledek mrazů. Fungicidní přípravek proti moniliové spále meruněk , višní a plísni šedé u jahodníku.


Nejlepší ochrana meruněk proti monilióze, respektive moniliové. Dochází k tomu, že jsou napadeny květy, které hnědnou a zasychají. Ochrana meruněk před mnoha škodlivými činiteli spočívá často v preventivních opatřeních (správné termíny řezu, vyvážená výživa a podobně).


V přímé ochraně je důležité zasáhnout v pravou chvíli správným preparátem, viz tabulka. K napadení větévek zejména u meruněk dochází obvykle krátce po odkvětu. Základem ochrany je důsledné odstraňování a likvidace napadených větévek a plodů. Důležitá jsou všechna opatření, která zajistí vzdušnost porostu a koruny stromů.


Z peckovin je nejdůležitější provádět probírku plodů u meruněk a broskví, kdy je nutné tuto probírku provést před založením pecky, což je zpravidla nejpozději do jednoho měsíce po odkvětu. Probírku plodů provádíme ručně a to tak, že na větvi necháváme větší plůdky, které jsou od sebe pravidelně vzdáleny na šířku dlaně.

Je důležité se nezaleknout. Proti monilioze, čili spále (úžehu) meruněk můžete např. Ošetření proveďte na začátku a na konci kvetení.


Plody meruněk dozrávají v závislosti na teplotě, nejčastěji koncem července a během srpna. Listy na napadených větvičkách. Na to pozor - při výsadbě cizosprašných meruněk by měl růst poblíž opylovač (jiná odrůda meruňky, kvetoucí ve stejnou dobu).


V případě částečně samosprašné meruňky blízkost opylovače zvýší úrodu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky