pátek 15. července 2016

Pěstování křenu

Pěstování křenu má v Čechách dlouhou tradici. Nejznámějším místem produkce je už od 17. Malín u Kutné Hory, kde byl také detailně propracován způsob pěstování odrůdy zvané ´Malínský´. Spolek pěstitelů, který vyvážel křen i do USA.


V Malíně se odedávna používal víceletý způsob pěstování, který se doporučuje i zahrádkářům. Jednoleté pěstování křenu Novějším způsobem je jednoleté pěstování křene. Pro pěstování křenu na stálém stanovišti se nejlépe v praxi osvědčila odrůda „Malén“.


Výsadba probíhá v březnu s tím, že vsazujeme boční kořeny sklizené na podzim u kořenů konzumních. Křen vyžaduje výživnou a lehčí půdu, na podzim vyhnojenou kompostem. V dubnu je do půdy potřeba vyrýt třicet centimetrů hlubokou brázdu. Přestože existuje i víceleté pěstování křenu , my se zaměříme jen na jednoleté, protože je jednodušší a dnes mnohem rozšířenější.


K jednoletému pěstování křenu budete potřebovat slabé postranní kořeny ze sklizně z předchozího roku. Co vyžaduje pěstování křenu Především je to hluboká humózní půda bohatá na humus a také zadržující vodu, předem velmi dobře zpracovaná. Zcela nevhodné jsou pro křen suché půdy, v nichž se u křenu tvoří pouze úzké kořeny. Nejvhodnější půda je písčitohlinitá, lehčí.


Na podzim je nutné záhon vyhnojit velice. Kořenový systém křenu má velkou regenerační schopnost – i z malých částí kořene vyroste nová rostlina, která se rozrůstá a vytváří nové tenké kořínky. Pokud chceme kořeny jako z obchodu, musíme tvorbě vedlejších kořínků zabránit.


Křen selský – druh křenu s bílým kořenem, který je pěstován u nás, ve velkém se jako kulturní rostlina pěstuje zejména v Malíně, ale vyroste téměř na každé zahrádce. Odrůdy: Krenox - bujně rostoucí odrůda s křehkými kořeny a příjemně ostrou chutí. Byla vyšlechtěna především pro jednoletý způsob pěstování. Malínský způsob víceletého pěstování křenu Spočívá v tom, že kořenové řízky asi centimetry silné a centimetrů dlouhé bez vegetačního vrcholu na podzim či brzy na jaře vysazujeme. This feature is not available right now.


Existují hned dva dobré postupy – který z nich si vyberete? Z křenu si můžeme v domácích podmínkách připravit křenový sirup, který je dobrým pomocníkem při nachlazení a problémech s ním spojených, protože. Objevíme-li někde ve volné přírodě křen, nejedná se o nějaký zbloudilý exemplář, který byl původně doma na zahradě a do přírody byl nějak „zavlečen“. Můžete si vybrat z víceletého nebo jednoletého způsobu pěstování. Víceletý způsob pěstování.


Při víceletém způsobu pěstování vám bude jedna rostlina poskytovat chutné kořeny až deset let. Další možností je vysázení křenu do předem ohraničeného prostoru. Hlubokou rýhu obložte pevnou plastovou zástěnou. Vytvořte jakýsi truhlík v zemi, skrz který kořeny křenu neprorostou. Není to nijak náročné, ale křen bude stejně potřeba mírně redukovat, jinak se budou kořeny ve vyhrazeném prostoru nepříjemně utlačovat.


Křen je sice tradiční českou zeleninou, ale jeho pěstování není až tak snadné, jak by se mohlo zdát – tedy pokud se chceme dopěstovat kvalitního a rovného křenu se silnými kořeny. Na starších zahradách najdeme sice velké trsy křenu , ale jejich kořeny nejsou moc silné, použití je pak náročnější na přípravu. Skrblík vám však dokáže poradit, jak pěstovat. A pěstování není ani příliš náročné.


Protože je však rostlinka mrazu odolná pouze do cca -°C, je lepší umístit ji do přenosné nádoby, kterou na zimu snadno přesunete do krytých nevytápěných prostor. Zvolte prostornou nádobu, aby mělo wasabi možnost dostatečně se rozrůst. Křen (Armoracia rusticana) je skoro výhradně odkázán na pěstování polní a máme v Čechách jednotlivé krajiny, které zvlášť pěstováním křenu. I já si pamatuji, že babička ho měla na zahradě v zarostlém koutě, vůbec se o něj nestarala a byl tam pořád co si pamatuji, stačilo zajít kdykoli s rýčem a bylo hotovo.


Pěstební záhon vyhnojíme proleželým hnojem ne. Jakkoliv se zdá, že předjaří je pro.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky