úterý 5. července 2016

Chmel otacivy

Tenká čtyřhranná pravotočivá lodyha dosahuje výšky kolem 3-m, někdy dokonce až m. Chmel otáčivý, Latinsky: Humulus lupulus, Slovensky: chmeľ obyčajný Léčivé účinky. Pro Žatecký chmel je charakteristické jemné chmelové aroma, nízký obsah myrcenu a vyrovnaný obsah alfa a beta kyselin. Skladba chmelových pryskyřic je příznačná poměrně nízkým obsahem alfa hořkých kyselin v rozmezí -. Chmel má několik zajímavých účinků na lidské zdraví.

Tak například působí sedativně, může tedy pomoci např. Zároveň by měl určitým způsobem snižovat sexuální aktivitu. Mladé chmelové výhonky „pazoušky“ se však používali v Římě již za dob. Chmel začal být užíván k výrobě piva před mnoha staletími. Staří Řekové a Římané používali chmel jako močopudný a krev čistící prostředek.


Velmi brzy však také chmel našel své uplatnění v lidovém léčitelství. Pěstují se výhradně samčí rostliny, planý ani zplanělý chmel nemá pro průmyslové zpracování žádný význam. Chmel se může sázet ze semen, nejlépe v období od března do května.

Listy má hluboce dlanitě členěné, tří- až sedmi laločné, hrubě pilovité. Už není tak známo, že chmel a jeho léčivé účinky jsou mnohostranné. Chmel je velmi horké a suché přirozenosti na druhém stupni. Kořen je také horké povahy.


Moc má ztenčující, otvírající, stírající a vyčišťující krev od připálených vlhkostí. Chmelové vršky mají v sobě více vlhkosti a nepálí a nesuší tak příliš, a hodí se za pokrm i za lék. Proto se mají nejpříhodněji požívati před jiným jídlem, neboť čistí krev, měkčí břicho a otvírají ucpání.


Oblíbená rostlina, ze které se vyrábí chutný tekutý mok – pivo. V historii se v Římě pěstoval jako zelenina, v 8. Chmel se využívá při nervové vyčerpanosti, nespavosti, pohlavní podrážděnosti, při bušení srdce nervového původu. Chmel působí sedativně a tlumí sexuální a nervovou předrážděnost. U žen upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci. Podporuje trávení a má dezinfekční účinky.


Působí na nespavost a proti nadýmání. Vaří se z něj čaj proti nespavosti, odvar z chmelových šišek se přidává do koupelí a oplachují se jím vlasy. Plodenství samiččích květů se používají v pivovarnictví při vaření piva.


Chmel (Humulus) je rod rostlin z čeledi konopovité (Cannabidaceae).

Jeho plodem je chmelová hlávka. Mezi známé zástupce patří chmel otáčivý ( Humulus lupulus ), užívaný v procesu výroby piva , dále například chmel japonský ( Humulus scandens ). Potravinářsky využívanou částí jsou samičí chmelové šištice, což jsou květy rostliny. Abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu v našem. První zmínky o evropském pěstování chmelu pochází z 11. Dnes se pěstuje po celé Evropě.


Tato oblíbená popínavá letnička. Plody chmelu jsou drobné žlutozelené barvy a pokryté pohárkovými žlázkami.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky