pondělí 17. června 2019

Pivoňky přesazování

Latinské jméno dostaly po řeckém bohu Paiónovi, který byl ochráncem před nebezpečím a chorobami. Pro pěstování je ideální slunečné stanoviště, kde bohatě kvetou. Velmi zjednodušeně je dělíme na bylinné a dřevité.


Každé se rozsazují jinak. Marvella: Dobrý večer, pivoňky jsem přesazovala již na podzim, také v rámci změn na zahradě. Teď jsem zvědavá, zda pokvetou, protože jsem vyčetla to samé co Vy paní Jitulo.

Myslím si, že ale na jaře by to též neměl být problém, je to stejné jako s ostatníma kytičkama. Připravte si rycí vidle a pořádný ostrý nůž. Trs po obvodu podryjte a opatrně vyberte rycími vidlemi, očistěte od zeminy a zcela zastřihněte listy.


Ostrým nožem trs rozdělte tak, aby měl kořeny a na novém trsu byla aspoň 3-očka (spící pupeny). Přeneste jej na nové stanoviště. Klasikou jsou pivoňky s jednoduchými růžovými květy, mezi novinkami najdete plnokvěté odrůdy v barvách od bílé přes oranžovou a sytě červenou až po fialovou, případně s květy dvoubarevnými a poloplnými. Někdy to trvá pár let, než rozkvetou.


Pivoňky nemusejí vykvést hned další rok po vysázení. Nejčastější příčinou je většinou příliš hluboká výsadba.

Obecně platí, že pokud to není urgentní, pivoňky se nepřesazují. Problém číslo jedna – přesazování Aby bylo jasno – pivoňky ho opravdu rády nemají. Jakmile je přesadíte, případně vysadíte, bude jim trvat minimálně dva roky, než se opět uvolí kvést.


Velkou předností pivoněk je jejich dlouhověkost. Nejkrásnější jsou vzrostlé pivoňkym- až let staré. A jelikož nemají rády přesazování , mohou. Moje chytrá kniha 777x zahrada sice říká, že nejvhodnější doba pro přesazování pivoňky je časný podzim, od poloviny září do poloviny. Takže potom netřeba přesazování , loňské výhony samy odpadnou a zetlejí.


Já na podzim omylem vyryl odděnek pivoňky , byl na půlk,y tak sem ho ledabyle zahrabal zpátky, na jaře vyrostl trs pivoněk a kvetly. Připojit reakci host - xxx. Podle dochovaných písemných záznamů rostou pivoňky v čínské císařské zahradě na stejném místě více než 2let. Pravdou je, že tyto květiny.


Nesnášejí přesazování a rozrostou se téměř do dvoumetrové šíře. Pokud je už nutně musíte přesadit, pak od začátku září do konce října, eventuálně brzy v březnu, ale pozor na poranění vzniklých rostlinných oček. My se zaměříme na klasické bylinné pivoňky , které naše zahrady zdobí od nepaměti mnoha barevnými variacemi. Volíme teplejší chráněnou polohu na mírném slunci nebo v polostínu.


Místo by mělo být dostatečně volné a vzdušné, neboť pivoňka se rozroste až téměř do dvoumetrové šíře i. V době kvetení , což bývá od dubna do června , přitahují nejen naše pohledy, ale i motýly a čmeláky.

Vyhovuje jim slunná poloha a propustná zahradní zemina, bohatá na živiny. Za zmínku stojí také to, že pivoňky nemají rády přesazování. Vybírejte tedy místo pečlivě, po přesazení totiž nepokvetou třeba i několik let. A kdy je do zahrádky vysadit?


V srpnu nebo září – v opravdu optimálních podmínkách pak vykvetou klidně i příští rok. Další možností je sázení brzy na jaře. Vážení příznivci pivoněk. Rád bych přispěl do debaty na téma přesazování pivoněk. První otázkou je, proč je vlastně chceme přesadit.


Dřevité pivoňky naopak potřebují jen velmi mírné přihnojování minerálním hnojivem s obsahem fosforu, který podpoří kvetení. Dusíkatá hnojiva, organická i anorganická, jsou častou příčinou špatného vyzrávání dřeva a nevyzrálé dřevo pak v zimě snadno zmrzne.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky