Die Wegbereiter für kluges Online-Shopping - jeder Kauf eine gute Entscheidung! Pokud ji však pijeme samostatně, je třeba kúru vždy po deseti dnech na týden přerušit. Máta peprná pomáhá zmírnit různé typy bolestí hlavy, jako například migréna, bolesti hlavy od stresu nebo napětí.
Bylina dokáže zlepšit krevní oběh a uvolnit napjaté svaly. Máta peprná má významné analgetické účinky, které pomáhají snižovat citlivost na bolest.
Mentol, který je v mátě obsažený, podporuje trávení, jelikož stimuluje odtékání žluče a dalších trávicích šťáv. Z toho důvodu se máta často využívá v léčivech proti překyselení žaludku a pálení žáhy. Máta má využití v léčitelství, kosmetice i kuchyni. V kuchyni se používá k pečenému a grilovanému masu, do omáček, mariná sladkých pokrmů a salátových zálivek.
Nezastupitelná je také v kubánském nápoji Mojito. Máta se zdaleka nepoužívá pouze pro kosmetické účely či na přípravu různých nápojů (mátový čaj, limonáda, sirup, mojito a jiné), ale i do jídel. Je vynikajícím doplňkem zeleninových salátů, jako koření na ryby, maso, do různých omáček, nádivek, ale i na zvýraznění chuti některých polévek.
Pro své smyslové vlastnosti se používá hlavně v kuchyni (má silně aromatickou vůni a chuť). Je běžným dochucovačem potravin a. Velmi účinně proto utišuje svalové bolesti. Ale když je člověku nevolno od žaludku, raději než sladký sirup si dá hrnek neslazeného mátového čaje. Domácí bylinkové sirupy mohou vést k nadužívání účinných bylin a ke zvýšenému přijmu cukrů. Máta peprná (Mentha piperita nebo Mentha × piperita) je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae), rodu máta (Mentha).
Kvete od července do září. Mátu a její účinky na zdraví si rozebereme hned níže. Neboj se, neprozradím ti jen mátové účinky , ale. Máta je bezpochyby léčivá a zdravá rostlina.
Mäta má mnoho liečivých účinkov, medzi nimi napríklad dokáže posilňovať nervovú sústavu, pomáha od bolestí hlavy, pôsobí proti nespavosti a proti. Máta vodní se používá podobně jako máta peprná, jen její účinek je menší. Výhodou je, že neobsahuje mentol, a proto ji lidé s citlivým žaludkem lépe snášejí.
Máta peprná je kříženec máty vodní a máty klasnaté (M. špičatá) a ve volné přírodě se nevyskytuje. Máta obsahuje 1– silice, v níž je přes mentholu, dále jeho estery s kyselinou octovou, přes menthonu a dalších asi složek.
Máta peprná mívá chlupaté listy a růžové až nafialovělé květy Předpokládané účinky máty peprné Pro objektivní posouzení účinků máty peprné na lidské zdraví je zapotřebí více vědeckých studií a důkazů. Máta se ve velkém používá nejen v potravinářství a léčitelství, ale uplatnění nachází také v kosmetickém průmyslu. Léčivé účinky K blahodárným léčivým účinkům, které má máta na lidský organismus, patří například to, že dokáže tlumit a odstraňovat křeče , především pak v trávicím traktu. Běžně se tak přidává do žaludečních čajů.
Máta se dělí na dva základní druhy – máta peprná a máta klasnatá. Každá z nich má množství odrůd a kultivarů. Tato výrazně kořeněně vonná bylinka patří mezi velmi oblíbené přísady chlazených osvěžujících nápojů, známého alkoholického nápoje Mojito, čajů, žvýkaček, dezertů, zmrzlin, zeleninových i ovocných salátů a dalších pokrmů. Máta obsahuje řadu významných látek včetně mentolové silice, která ji dodává její charakteristickou vůni, dále též třísloviny, hořčiny, vitamíny, minerály a organické látky.
Díky tomu má velmi významné účinky na naše zdraví. Mentol je znám pro své silné antiseptické vlastnosti. Máta tak neztratí své účinky ani aroma. Přidáš-li mátu do pokrmu, tak zároveň s ní přidej špetku cukru, rozvine se tak plně její aroma. Máta dále osvěžuje dech a uvolňuje ucpaný nos.
Z dalších účinků můžeme jmenovat podporu trávení, neboť mentol v mátě obsažený stimuluje odtékání žluče a ostatních trávicích šťáv. Proto je často využívána pro výrobu léčiv proti pálení žáhy nebo překyselení žaludku. Některé vědecké studie navíc prokázaly, že mentol napomáhá rozpouštět žlučové kameny. Máta peprná nejen voní, ale i léčí.
Máta peprná a její léčivé účinky mají u nás dosti široké spektrum použití při nejrozmanitějších potížích a nemocech. V domácí lékárně ji využijí především ti, kdo mají potíže s trávením, plynatostí, usínáním nebo revmatismem. Mátu zná asi každý pro její příjemnou mentolovou vůni a chuť. V našich oblastech je doloženo používání máty už od dob středověku, nejstarší.
Máta klasnatá východní Je to vědomě dovezený a uměle pěstovaný poddruh který ze zahrad unikl do volné přírody a tam se úspěšně rozšířil. Pochází z východního Středomoří, rostliny jsou nápadně chlupaté a jejich tvrdky mají na povrchu výrazně vyznačenou síťovinu.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.