středa 12. prosince 2018

Pěstování muchovníku

Druhy muchovníku dostupné v Česku Některé druhy, například muchovník oválný ( Amelenchier ovalis ), pocházejí sice z Evropy, nejsou však dostatečně prošlechtěny. Pro výsadbu se z tohoto důvodu hodí americké kultivary – díky nim muchovník bývá nazýván též jako indiánská borůvka – vyšlechtěné z muchovníku olšolistého ( Amelanchier alnifolia ). Květy muchovníku jsou samosprašné, přítomnost druhé nepříbuzné rostliny částečně zvyšuje množství plodů ale zároveň způsobuje i vyšší semenitost bobulí. Mladé rostliny začínají plodit někdy ve až letech, větší úrodu poskytují kolem až roku a maximální výnos je dosažen ve až letech (v závislosti na typu řezu).


Když jsem se ale začala ptát po odrůdě toho chutného dědova muchovníku , bylo to marné.

To děda vůbec nevěděl, v době, kdy rostlinu kupoval, se zahradníci asi moc neobtěžovali s označením druhu, spíš mu tvrdili, že kupuje borůvku. A tak jsem začala pátrat po tom, jaké druhy vlastně jsou, nač se hodí a jak jejich plody chutnají. Muchovník – rostlina do nepohody. Cennou vlastností muchovníku je jeho vysoká odolnost vůči mrazům a ranost plodů. V zimě snese i -°C a jarní květy.


Pěstování muchovníku Zakoupíme si předpěstovaný keřík a vysadíme jej v zahrádce do jamky šířky i hloubky centimetrů. Zeminu obohatíme hrstí cereritu nebo jiného granulovaného hnojiva, protože muchovník může růst na místě až let a potřebuje zásoby živin.

Kořeny sazenice dokonale rozprostřeme v jámě, dobře zasypeme kvalitní zeminou a upěchujeme. Co se týče výběru půdy pro keře muchovníku , je téměř jedno, kam ho zasadíte, vyvarujte se pouze přemokřeným místům. Jak už bylo řečeno, muchovník není nikterak náročná dřevina.


V zahradě má raději slunná či pohostinná místa, nežli silné slunce. Nevyžaduje ani speciální kvalitu a složení půdy. Kořeny se rozprostřou dokonale po celé jámě a zasypou kvalitní hlínou. Sazeničku stačí dát pouze do jámy o hloubce a šířce půl metru.


Následně vše efektivně upěchujete a není od věci podklad obohatit o nějaké to granulované hnojivo. Vysazené rostliny začínají naplno plodit ve třetím roce po výsadbě. Hodí se pro pěstování na zahradách i velkých plochách. Jak zpracovat plody muchovníku ? Plody muchovníku jsou tmavě fialové až modré bobulky o průměru deset milimetrů.


Podle druhu dozrávají od poloviny června. Pěstování je opravdu velmi nenáročné a usnadňuje ho i skutečnost, že rostliny jsou velmi odolné proti silným mrazům – jsou schopné překonat teploty i °C pod nulou. Plody jsou charakteristické svým časným zráním a muchovník se proto pěstuje nejen v nížinách, ale také v horských oblastech.

Sytě karmínová šťáva plodů je ideální ingrediencí do míchaných nápojů. Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy a. Jak na správné pěstování muchovníku Sice jsme zmiňovali, že muchovník nepotřebuje žádnou velkou péči, zcela bez pomoci ale poroste špatně. Velmi vděčný bude za poskytnutí výživy, pravidelného řezu a také závlahy v období toho největšího sucha.


Pěstování Jedná se o velmi nenáročnou rostlinu, pokud jde o půdu i zalévání. Listy muchovníku mají časně z jara bronzovité zabarvení. V zahradnictvích je k dostání zejména muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) s volnou korunou, jež může v podobě stromku nebo keře dosáhnout výšky asi metrů. Přidáme vodu, vmícháme odvážený krystalový cukr, přisypeme živnou sůl pro kvasinky a balíček kvasinek.


Na jaře zasadíme sazenici do jámy půl metru široké i hluboké, jeho kořeny rozprostřeme, zasypeme kvalitní kompostovou zeminou a upěchujeme. Pěstování ovoce a zeleniny › Drobné a ostatní ovoce Archiv Podobné 13. Pořídila jsem si muchovník – Amelanchier. Nechápu, jak mnozí lidé mohou chválit jejich chuť ! Plodem muchovníku je menší tmavomodrá malvička, vzhledem i chutí podobná borůvce.


Do Evropy se muchovník dostal ze severní Ameriky, kde je jeho pěstování velmi oblíbené. Mnoho těchto výsadeb je určeno pro zpracovatelský průmysl.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky