pondělí 18. prosince 2017

Černá skvrnitost růží

Možná, že i vaše růže začínají mít na listech koncem léta stále více tmavých fleků. Marssonina rosae (Actinonema rosae) Rovněž velmi rozšířená a nebezpečná houbová choroba. Od léta do podzimu, někdy již koncem května, se objevují nejdříve na spodních listech malé, zahnědlé až černé skvrny s paprskovitě roztřepenými okraji. Největším nepřítelem růží je černá skvrnitost (marsonie)(odkaz), houba, která.


Preventivně ošetřujeme postřikem již v květnu a poté podle potřeby a návodu. Souprava dvou přípravků pro ošetření růží proti houbovým chorobám ( černá skvrnitost , padlí, rez) a výživovým poruchám.

Především na horní straně listů vznikají hnědočerné, černofialové až černé skvrny, různě velké a různého tvaru. Tvar i barva skvrn jsou často. K těm nejnebezpečnějším patří černá skvrnitost růží.


Jedná se o houbovou chorobu, která může napadat listy, letorosty i dřevo. U růží se vyskytuje nejčastěji na listech. Nejčastější houbová nemoc, která se projevuje různě velkými tmavými skvrnami na listech. Napadené listy žloutnou a předčasně opadávají.


Nejvážnější chorobou je černá skvrnitost růže, která způsobuje na horní straně listů černohnědé, paprsčité skvrny.

Skvrny postupně splývají a listy opadávají. Proti této chorobě neexistují zcela rezistentní (odolné) odrůdy, ale rozdíly k náchylnosti mezi odrůdami jsou poměrně značné. DomůOchrana rostlinCeloročně Černá skvrnitost listů.


Koncem léta se na listech růží objevují černé, hnědé až fialové tečky, které se paprsčitě rozrůstají. S chorobami růží se setká každý pěstitel velmi důvěrně. Skvrnitost růží se nejprve objevuje na spodní straně listů.


Patrné jsou zde malé nahnědlé až černé skvrnky. Jejich okraje jsou podobné paprskům. Postupně dochází k jejich zvětšování a spojují se do velkých ploch.


Pak jsou již rostliny růží kompletně napadeny. K tomu, aby okouzlovala bohatými voňavými a barevnými květy, potřebuje dostatečnou péči. Tato houbová choroba je velmi rozšířená a nebezpečná.


Již při výběru se vyhýbáme odrůdám náchylnějším k nákaze. Vážnou chorobou růží je černá skvrnitost listů, která se šíří především za deštivého a vlhkého počasí od konce května do podzimu. Na horní straně spodních listů se objeví malé zahnědlé a později černé a různě velké skvrny s paprskovitě roztřepenými okraji. Je jedno, zda pěstujete miniaturní, půdopokryvné, pnoucí, stromkové či klasické růže.


Růže je okrasou každé zahrady.

Naučíme vás je od sebe rozpoznávat a poradíme. Na listech růží se objeví černé skvrny, které se rozšiřují a později se mohou slévat. Vývoj a šíření houby podporuje mírné vlhké počasí a dlouhodobé vlhko.


Houba přezimuje na listech. Diplocarpon rosae Nejzávažnější choroba růží. Napadá takřka všechny druhy a kultivary růží. Silná nákaza propuká zejména během dešťů nebo při silném zavlažování – vysokou vlhkost totiž houby milují.


Postřiky je pak možné aplikovat preventivně od konce května nebo kdykoli, když zpozorujete problém. Máte takové listy na růžích? Podívejte se na video, zda vaše růže netrpí černou skvrnitostí. Kdy máme očekávat rzivost, padlí nebo černou skvrnitost ? Je to s nimi jako s houbami v lese.


Její šíření napomáhá deštivé počasí. Původce onemocnění dokáže přezimovat v spadaném listí, proto bývají nejprve infikovány spodní listy růže. Z chorob je podstatná černá skvrnitost a padlí.


V pozdním létě se dají ve školkách odhalit silněji náchylné odrůdy, jenž raději nesázíme. Výhony v žádném případě nestříhejte, oslabujete růži ještě víc.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky