Nastrouhaný kořen slouží nejčastěji k přípravě křenové nebo tatarské omáčky, ale také na různé krémy se šlehačkou nebo s mlékem, k ochucení masa, uzeného jazyku, ovaru, uzenin či ryb. Jak pěstovat křen , aby měl silné kořeny? Umožnit růst silných kořenů můžeme rostlině jedině tak, že budeme opakovaně odstraňovat boční slabší výhony kořene, které hlavní kořen zbytečně oslabují.
Ano, je to činnost spojená s tím, že musíme kořen obnažit, odříznout většinu vedlejších výhonů a důkladně je odstranit. Křen je vyhledáván pro svůj kořen, který je skvělým doplňkem v kuchyni, neboť se používá v nastrouhaném stavu, pro svůj pálivý říz, k dochucování masitých jídel, uzenin i zeleninových salátů. Do pěstování křenu na zahradě se můžete směle pustit i vy.
Křen wasabi je všeobecně považován za jednu z nejobtížněji pěstovatelných rostlin. Vyžaduje vlhké prostředí a stabilní teploty. Křen , jako známá pochutina dodává mnoha pokrmům lepší chuť, a i když nám po něm občas z očí vyhrknou slzy, vůbec to nevadí, stejně si na něm. Křen na pultech obchodů má krásné pravidelné válcovité kořeny, my na zahrádce však sklízíme jenom tenké ocásky.
Pěstovat si ho můžete na zahrádce úplně sami, je ovšem dobré vědět, jak pěstovat křen , aby měl pěkné silné kořeny a nezaplevelil celou zahradu. Křen je skvělým dodavatelem vitaminu C, zvlášť v období, kdy řádí různé virózy. Křen se může pěstovat dvěma způsoby.
Spočívá v tom, že kořenové řízky asi centimetry silné a centimetrů dlouhé bez vegetačního vrcholu na podzim či brzy na jaře vysazujeme.
Malínský způsob víceletého pěstování křenu. Každý z nás si občas zahřeší v jídle a pak se nám dostane na talíř taková pochoutka jako je vepřové koleno nebo ovar. Pěstování křenu má u nás dlouhou tradici. Nejvhodnější půda je písčitohlinitá, lehčí.
Na podzim je nutné záhon vyhnojit velice. Křen taktéž můžeme mnohdy najít na okrajích polí a luk. Pokud ale nepatříte mezi tyto šťastlivce, nezoufejte a vypěstujte si svůj vlastní křen, který je plný vitamínů, minerálních látek, jako je například hořčík, vápník nebo železo, a bílkovin. V plném květu až dekorativní, mohutná květenství složená z bílých květů, padnou jistě každému do oka.
Domovskou oblastí křenu je východní Středomoří, odkud se pro své chuťové vlastnosti rozšířil do celé Evropy. Křen Wasabia japonica patří do čeledi brukvovitých. Dorůstá do výšky 20–centimetrů, má listy ve tvaru srdce a drobné bílé květy.
Křen roste nejlépe na písečné a propustné půdě. Nesázejte jednotlivé řízky hlouběji než centimetrů pod povrch. Dobře je přihrňte a mírně zavlažte. O moc více zálivky už křen potřebovat nebude. Jak už píše nahoře rádce, je dobré nasadit křen do nějaké skruže, nebo kbelíku.
Tady nejde jen o zaplevelení zahrady. Když bude křen nasazen třeba ve kbelíku, beze dna, tak křen bude silnější a nebude mít hodně slabých vedlejších kořínků.
Křen je mohutnou rostlinou s velkými lesklými zelenými listy. Roste volně v přírodě, nejčastěji na okrajích polí a luk, na rumištích a podobných zákoutích. Ačkoliv je křen pěstován ve střední Evropě již od 12. Přesto doporučujeme jeho pěstování.
Křen je poměrně nenáročná zelenina a léčivá rostlina v jednom, a nejlepší je z vlastní zahrady. Jeho mohutné listy zaberou trochu místa, je na ně však pěkný pohled. Právě na jaře je čas k výsadbě.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.