středa 12. července 2017

Pěstování ředkviček

Pěstování ředkviček není nijak zvlášť náročné. Pro pěstování ředkviček je vhodná kyprá lehčí půda bohatá na dostatek živin. Všeználkové - na školní zahrádce - sklizeň ředkviček V rámci aktivity Všeználek si děti založily vlastní zeleninovou zahrádku. S výsevem opravdu neotálejte, protože ředkvičky jsou jarní zeleninou a nemají rády vysoké teploty, to pak věsí listy, jejich bulvy jsou vysušené a popraskané. Pro zdárné pěstování ředkviček je důležitý dostatek vláhy po celou dobu růstu.


Při nedostatku vody bývají bulvičky protáhlé, měkké a mívají. První várku můžete zasít celé týdny před posledními jarními mrazíky, protože ředkvičky zimu dobře snášejí. S výsevem ředkviček do teplého pařeniště nebo skleníku začněte zhruba od poloviny února. Mezi jednotlivými řádky nechte vzdálenost okolo deseti centimetrů. Po vzejití osiva mladé rostlinky vyjednoťte a půdu udržujte mírně vlhkou.


Zkuste si je vypěstovat na vaší zahradě. Nebudete litovat, jsou zdravé, chutné a skvělé do. Typů ředkviček je mnoho, liší se jak chutí a barvou, tak také schopností snášet vyšší teploty a delší dny. Po výsevu nepřikryjete záhon netkanou textilií … a do ředkviček se pustí škůdci, kteří do nich nakladou vajíčka. Vylíhlé larvy pak poškozují.


Před výsevem semen je vhodné půdu prokypřit a obohatit kompostem, jenž půdu zlehčí a dopomůže k jejímu zahřívání pomocí mikroorganismů v něm obsažených. Je dosti odolná vůči chladu, ovšem pozdní jarní mrazíky jí často poškozují. Vyžaduje humózní půdu zásobenou živinami. V létě pěstované ředkvičky vytvářejí dlouhé stonky a jdou do květu.


Semínka ředkviček jsou poměrně velká, proto by neměl být problém (když máme čas) sít je v řádcích na cca centimetry od sebe, abychom nemuseli výrazně jednotit. Jarní salát s křupavými, štiplavými a krásně barevnými ředkvičkami je zdravé potěšení. Zvláště, pokud jste ředkvičky právě vytáhli ze záhonu. Sejeme do řádků vzdálených od sebe okolo deseti centimetrů.


I během léta můžete sklízet ředkvičky Ředkvičky rostou rychleji a jejich pěstování je mnohem snadnější než pěstování ředkví. Výsev vydatněji zalijeme. Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas. Předpěstování sice růst urychlí, ale nutné rozhodně není.


Semena ředkviček dnes můžete zakoupit i uchycená na páskách. Zajistíte tak pravidelný výsev. Pásky se v zemi rozloží, jakmile pásku párkrát zalijete. Jediné, co musíte udělat, je vyhloubit rýhu, položit do ní pásku a zakrýt ji zeminou. Tak můžete jednou pro vždy zapomenout na chvíle strávené jednocením.


Vyhovuje jim lehká až středně těžká půda s dostatkem živin, na podzim je proto vhodné, abychom na jejich budoucí stanoviště zaryli kompost namíchaný např. Většina ředkviček je schopná růst zjara a na podzim, protože typicky jde o zeleninu krátkého dne. Ale pozor, už můžete koupit i ředkvičky, které narostou také v létě – jinými slovy ředkvičky, které v horkém počasí a dlouhých dnech nejdou do květu, ale poslušně dělají bulvičky.


Věřím, že pěstování zeleniny posiluje tělo i ducha a otevírá naše srdce. Skrze půdu a práci na čerstvém vzduchu se stáváme lepšími lidmi.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky