Jen k ní trochu jinak, než kdybychom ji chtěli vysadit na zahrádku. Spolu s bazalkou, libečkem, oreganem a meduňkou patří k nejčastěji pěstovaným bylinkám. A není divu, její využití v kuchyni a domácí lékárně je velmi široké, zvláště v létě je nedílnou součástí mnoha osvěžujících nápojů.
Máta peprná je bylina, která stále více získává na oblibě. Pokud chcete pěstovat mátu, musíte ji zasadit do květináčů, nebo si najít metodu omezení růstu jejích kořenů. Máta chutná skvěle a lze ji použít jako koření do salátů, na maso, nebo z ní můžete dělat čaje a osvěžující studené nápoje.
Pokud se chcete naučit pěstovat mátu, v tomto článku se dozvíte, jak na to. Proto je lepší si pořídit již vzrostlou rostlinku máty například v zahradnictví, nebo si nechat připravit řízky od někoho, kdo již mátu pěstuje. Jak pěstovat mátu Máta má mnoho druhů, intenzit vůně i chuti, mnoho „příchutí“, zkrátka spousty variací.
U některých mát téměř necítíme jejich peprnost a pěstujeme je spíše jako kytky pro včely, protože kvetou dlouho a nabídnou mnoho nektaru, u jiných zase oceníme právě vysoký obsah silic a dalších látek, které dělají mátu tak osvěžující, ale i léčivou. Pro mátu je důležitá dobrá půda, postačí ale běžný komerční typ půdy nebo půda s rovnoměrným množstvím písku, rašeliny a perlitu. Pěstovat jí lze několika způsoby. Buď ji můžeme vysadit na čerstvý vzduch do venkovního záhonu nebo ji uchovávat doma v květináči, abychom ji měly vždy po ruce.
Pojďme se podrobněji věnovat té druhé variantě. Máta jako bylinka do vaření, nápojů nebo také jako přírodní repelent, který vás může ochránit před klíšťaty a komáry. Stačí dodržovat pár zása aby se mátě dařilo. Tuto bylinu lze vypiplat ze semínek. Semínka sázejte v březnu nebo v září.
Pokud mátu pěstujete poprvé, je lepší, když si koupíte sazenici v zahradnictví. Můžete ji zkusit vypěstovat z řízků. Dejte je do vody a počkejte, až naklíčí.
Má specifický kořenový systém, nazývaný hříženci, protože vytváří nové listy a můžete je vysadit podél jejich kořenů, jak rostou. Takže pokud nemáte zahrádku, můžete si tuto bylinku vypěstovat a těžit z jejích účinků. Vysazujete-li mátu ven, pak tak učiňte s příchodem jara (březen, duben). Sázet ji však můžete i před zimou, a to ideálně v září.
Rostlinku vždy umístěte na slunečné stanoviště. Nejlépe do propustného, hlínito-písčitého pěstebního substrátu. Na podzim je dobré mátu co nejvíce ostříhat a nasušit na zimu. Na jaře rychle vyženou nové výhony a zmlazené keříky vypadají lépe než zdřevnatělé. Máta je snad nejpoužívanější bylinka vůbec – její využití sahá od léčivých nápojů a likérů, přes koupele, obklady a kloktání, až po využití v kuchyni jako koření.
Pravidelné štěpení a dělení udržuje mátu zdravou, plnou a pod kontrolou. Nemáte-li k dispozici rostlinu pro řízkování, můžete si sazenici zakoupit v květinářství. Máta má blahodárné účinky na naše zdraví.
Jak bude tvá máta šplhat květináčem, budu Ti včas posílat co je potřeba udělat. Mátu sázejte pouze jako sazenici. Instrukce ti pošlu vždy, když je budeš potřebovat. Jak zazimovat mátu Jak se starat o mátu Jak rozmnožovat mátu ? Na co si dát u pěstování máty pozor?
V tomto článku se dozvíte, jak pěstovat mák tak, aby vám rostl a byl krásně zdravý. Až vám mák začne kvést, budete mít dostatek semen i na příští rok.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.