Potřebuje chránit před prudkým větrem, proto při pěstování v květináči na parapetu v bytě , na balkoně nebo terase se rozmarýnu bude dařit. Pokud jej pěstujeme venku, pak nejlépe v teplejších částech zahrady, třeba u jižní stěny domu. V kosmetice je součástí mnoha přípravků a vonných kompozic.
Najdeme jej v mýdlech, vodě po holení, pleťových vodách a paletě vlasové kosmetiky. Přidává se do osvěžujících a dezinfekčních koupelí.
Nedoporučuje se ale na pleťové masky, protože výrazně prokrvuje pokožku a při přímém styku může vyvolat podráždění. Podobně jako levandule se vkládá do prádla proti molům. Pěstování rozmarýnu je hračka. S pěstováním rozmarýnu v květináči a na zahradě si totiž poradí i nezkušení pěstitelé.
Na pobřeží Středozemního. Podmínky růstu rozmarýnu budou blízké ideálu v případě přesného dodržování způsobu zavlažování. Stejně jako většina jižních rostlin, rozmarýn.
Dbejte na propustnou půdu a přiměřenou zálivku. Pod hlínu v květináči vložte drenážní vrstvu ze štěrku nebo keramzitu, jež odvede nadbytečnou vodu pryč. Díky tomu pak nemusíte kupovat sušené bylinky, ale máte možnost utrhnout si z rostlinky pár voňavých lístků na dochucení pokrmu. I doma v obýváku si můžete sklidit vlastní kávu. V místnostech které jsou vytápěny a je zde přes zimu st celsia je dobré rozmarýnu nezalévat ale rosit rozprašovačem, neboť zde škodí příliš suchý vzduch a také je dobré 2x měsíčně rostlinu osprchovat.
Přes léto se dá rostlina ven a je vyhráno. Podobné nároky na pěstování má také další pokojová léčivka na žlučník ožanka kočičí. Bylinka totiž nesnáší zimy, na zimu ji proto můžeme přechovat na světlém a teplejším místě. Rozmarýn necháme přezimovat v prostorách s teplotou až °C.
Sklizeň natě probíhá v červenci až září. V případě, že nedisponujete dostatečně chladnou místností, vyberte rozmarýnu to nejchladnější, ale světlé stanoviště v bytě, například chodbu nebo místo mezi dvojdílnými okny, máte-li to štěstí. Ke svému pěstování potřebuje slunné stanoviště, lehkou písčitou a dobře propustnou půdu.
Semena rozmarýnu je vhodné vyset v březnu a udržovat teplotu 20°C. Mladé rostlinky rozmarýnu vysazujte v květnu až červnu. Pobyt venku ji můžete dopřát do konce září až října.
Rostlinka nemá ráda přemokření. To bývávelmi častou příčinou jejího úhynu. Zrovna včera jsem viděla u známých v bytě krásný rozmarýn. Já mám tentýž problém v zimě. Oni ho mají celou zimu v bytě na okenním parapetu nad topením.
Je veliký, košatý a celou zimu jim kvetl. Udělám to letos taky tak. Společné pěstování tymiánu a rozmarýnu v jedné nádobě doma je možné, jelikož podmínky pro pěstování těchto bylinek jsou podobné. Mají rády světlo, chudší zálivku a teplotu do °C.
V teplejších místnostech musíte bylinky rosit a nezalévat. Ale s náležitým úsilím můžete dosáhnout požadovaného efektu. Při pěstování v bytě se ale doporučuje zasadit znovu i trvalky.
Vzhledem k tomu, že rostliny neprošly zimním vegetačním klidem, nemusely by dobře prosperovat. Víte díky tomu přesně, co si dáváte do jídla, čím se hnojilo atd. V našich článcích inspirativních článcích vás navedeme, jak si s tím poradit.
Snad pomůžeme k bohaté sklizni bazalky, koriandru nebo třeba rozmarýnu.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.