pondělí 3. prosince 2018

Bez černý pěstování

Bez se vyskytuje převážně na loukách, zahradách, na okrajích luk, lesů. Daří se mu prakticky všude, kde je půda bohatá na dusík. Tento keř zkrášluje své okolí dvakrát do roka.


Pěstování černého bezu - výživný neutrální substrát, zejména polostín, vydatná zálivka Černý bez je až m vysoký keř se světle hnědou borkou a hohatým květenstvím červeno fialové barvy. Již odpradávna je bez černý a jeho léčivé účinky vysoko ceněny a užívány v lidové medicíně.

Ve středověku v různých koutech světa mu byla dokonce. Hned zjistěte veškeré informace, které potřebujete vědět o této skvělé rostlině. Markéta Hubáčková Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Bez nemá žádné zvláštní nároky na podnebí. Pro jeho pěstování můžeme využít i mrazové kotliny, protože není choulostivý vůči zimním třeskutým mrazům, časným podzimním ani pozdním jarním mrazíkům.


Pokud jej přihnojíme po odkvětu dusíkem, odvděčí se v příštích letech vysokými výnosy. Dusík podporuje růst nových výhonů. Pixmac Sbírají se květenství pro sušení na čaj, který používáme při horečnatém onemocnění dýchacích cest a nemocech z nachlazení.

Květenství je vhodné kombinovat s lipovým květem. Ke kořenění se používají květy i plody. Pro bez je typická nepříjemně zapáchající borka výhonů. Díky vysokému obsahu vitamínu C je skutečně skvělým preventivním prostředkem, který zvyšuje imunitu.


Správný název je bez černý (Sambucus nigra), nebo bez červený (Sambucus racemosa) - bezinka je pojem pro plody bezu. Vzrostlý exemplář bezu je. Tato léčiva se využívá již po staletí a má velmi široké spektrum působení na náš organismus. Bez černý, latinsky Sambucus nigra L. Plody jsou černé šťavnaté peckovice, obsahující velké množství černofialově zbarvené šťávy. Dobrý den,ráda bych si zasadila černý bez na zahradu,proto bych se chtěla zeptat ,zda se da dobře přesadit nebo když si kus odkopnu, jestli se.


Málokdo ale ví, že existují i kulturní odrůdy této zajímavé léčivé rostliny, ideální pro pěstování na zahradě. U nás patří k plevelným dřevinám v blízkosti sídlišť, na okrajích lesů, v houštinách a na rumištích. Zušlechtěné odrůdy se začínají pěstovat na plantážích.


Listy jsou svěže zelené. Jemné vonné květy jsou úzké, mají bílé zabarvení a objevují se od května do června. Pro hmyz totiž není květ bezu lákavý - čerstvý mu smrdí a navíc nemá ani nektar, kterým by se bez za opylení odvděčil.

Vůně květenství bezu se výrazně zlepší až po usušení, čerstvé květy nevoní ani lidem. Lidově se označuje jako bezinky, kozičky, bezoví, psí bez i dalšími názvy. Je velmi nenáročný, kromě zastíněných stanovišť se mu daří všude, nejlépe roste v písčitohlinitých půdách. Vystačí si s propustnou, neutrální zeminou a slunečným nebo polostinným stanovištěm. Doporučujeme rostlinu pravidelně přihnojovat např.


Naši předkové přisuzovali bezovým keřům magické vlastnosti, ale dnešní zahradníci jej pro nezdolný růst na zahradě obvykle příliš nevítají. Krásný, vzpřímeně kompaktní kultivar vyznačující se fialovočerveným zbarvením listů s jedlými plody. Prodávají se též vyšlechtěné odrůdy s netradičním zbarvením, u kterých je spojena funkce užitková s okrasnou.


Ovšem pozor – pro lékařské účely používejte jen květy a plody „obyčejného – nešlechtěného“ bezu černého. Bez je na stanoviště nenáročný, nejsou pro něj problém ani mrazové kotliny. Nevadí mu zimní mrazy, jarní ani podzimní mrazíky.


Jediné, co potřebuje ke svému zdárnému růstu, jsou na živiny bohaté půdy. Při pěstování je třeba občasné prořezání nebo úplné vyřezání starých větví, které se provádí na podzim. Z historie víme, že černý bez hojně využívali už naši předci.


Důkazem nám je rčení: „Před heřmánkem smekni a před bezem klekni“. Pokud jí dáte šanci i na své zahradě, odvděčí se vám. Bez je rod vyšších dvouděložných rostlin patřící do čeledi pižmovkovité. Zahrnuje asi druhů dřevin i bylin, rozšířených zejména v mírném pásu a subtropech. V České republice rostou druhy.


Některé druhy a kultivary bezu jsou pěstovány jako okrasné dřeviny.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky