pondělí 6. srpna 2018

Bylinkový záhon

Pôda na bylinkový záhon Bylinky sadíme do ľahšej a dobre priepustnej pôdy. Odporúčame špeciálny substrát pre pestovanie byliniek a zeleného korenia. Minulý týden jsem zahájila akci Tour de bylinky.


Prostě jsem sedla k internetu a na stránkách Kotvičníkové farmy jsem si vybrala nové bylinky. Bylinkový záhon z modřínu s třemi klima-zónami, k dostání jako stavebnice.

Dopravné pro tento záhon Náklady na dopravu lze zjistit po zadání PSČ v košíku se vybraným zbožím a závisí na váze a PSČ. Na výsadbu byliniek sú vhodnejšie teplejšie jarné dni. Pôda by mala byť prehriata a dôkladne pripravená. V ponuke je ešte stále množstvo aromatických.


Na takto pripravenom mieste som začala s rozmiestňovaním kameňov, drevených hranolov a drevenej bedničky. Ešte v minikvetináčikoch som bylinky osadzovala na záhon a premiestňovala ich dovtedy, kým som nebola s kompozíciou spokojná. To znamená v mojom prípade 10x prehodené kamene a 20x prehodené bylinky:).

Jak bylinkový záhon připravit na zimu, které bylinky na podzim ostříhat, které přesadit, jak je chránit před mrazem? Na podzim ostříhejte všechny jednoleté a dvouleté druhy, nať usušte nebo naložte do oleje, do octa, do soli či zamrazte. Záhon není třeba zalévat – vláhu obstarají deště. Záleží ale samozřejmě na výběru rostlin – pokud zvolíte vhodné druhy, nebudete mít práci se zálivkou.


Trvalkové záhony suchomilných rostlin už existují i na veřejných prostranstvích. Viděli jsme je například na některých pražských sídlištích u parkovišť – a tam se skutečně o závlahu stará pouze déšť. Když bylinky narostou, stane se bylinkový záhon zásobnicí vitaminů i místem pro příjemnou relaxaci. Medonosné bylinky navíc lákají na zahradu včely a na kamenech se rádi vyhřívají motýli. Právě tehdy, za poledního žáru, se jejich nápadné vůně rozvíjejí nejvýrazněji.


Základy pro záhon je dobré položit hne jak dovolí počasí. Jednak máme před příchodem sezónních prací více času, jednak proto, že zrytá nebo nově navršená zemina stačí do výsadby slehnout. Jak založit bylinkový záhon ? S bylinkami se setkáváte v podstatě každý den. V kuchyni jsou nepostradatelným pomocníkem, proto není na škodu, když si. U každé jednotlivé byliny jsou požadavky na umístění mírně odlišné, pro všechny ale platí, že vyžadují přístup světla a tepla.


Z toho vyplývá, že umístění tam, kam po většinu dne dosahují sluneční paprsky, se jeví jako ideální.

A opět se scházíme u popisu výstavby bylinkového záhonu. Minule jsem vás seznámil s vizí, jak by měl záhon vypadat a mojí představou o výstavbě. Místo pro bylinkový záhon je proto třeba vybrat s ohledem na bylinky, které budeme pěstovat.


Nároky bylinek na místo a půdu. Vlastní právě utržené čerstvé bylinky, to je něco úplně jiného, než ty trochu „unavenější“ ze supermarketu. Vhodná je propustná půda. Už jste to možná viděli u sousedů, přátel nebo jen v zahradnickém časopise.


Právě tak zajímavé jsou ovšem i na pohled: bylinkový záhon bývá nejhezčí součástí užitkové zahrady. Sestava (nejen) středomořských bylinek nás v duchu odvádí do horkého léta. Chtěla bych si udělat bylinkový záhonek ve velikosti asi 3x2m. Poraďte mi, jaké bylinky bych měla vybrat.


Představuji si hlavně ty vhodné k vaření, jako.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky