pondělí 18. prosince 2017

Kerblík použití

Jarní kerblíkové máslo probudí v těle mízu Vyhledejte si úplně čerstvé listy, mladičké, žlutozelené, které jsou takřka ještě zavinuté. Patřil mezi první jarní bylinky poskytující vitamín C. Pěstovaný v květináči za oknem nahrazoval v zimě čerstvou petrželku. Jeho použití bylo všude tam, kde se používala nať petrželky.


Odvar připravený z kerblíku se nanášel na vatové tampónky a přikládal na oči, kterým přinášel úlevu.

Ale stačí mu polostín, naroste například pod stromy. Obsahuje vitamíny, minerální látky a aromatickou silici. Nedoporučuje se sušit, sušením ztratí svou chuť a typické aroma.


V pokrmech ho zastíní daleko výraznější bylinky jako například rozmarýn nebo majoránka. Uzrává asi po šesti týdnech, poté celá rostlina uschne. Lze ho pěstovat i na balkoně. Má jemné několikrát zpeřené lístky a okolíky drobných bílých kvítků.


Vysévá se na jaře, v květnu, a pěstuje podobně jako naťová petržel.

U nás se mu lidově říká stoklasa nebo třebule, v naší. Voňavý kerblík patří do kuchyně stejně tak jako mnohá jiná zelenina. Skladování kerblíku je velmi problematické, před uložením do lednice je vhodné jej uzavřít do sáčku nebo zabalit do vlhkého papíru. Sbíráme listy cca – týdnů po výsevu a před květem.


Sušením ztrácí kerblík aroma, můžeme jej však je úspěšně zmrazit. Použití a sběr kerblíku. V léčitelství se využívá na jarní ozdravné kůry, při bronchitidě, pohmožděninách a zánětech očí.


Přidáváme ho například do pomazánek, másla, majonéz a salátů. Dochutí i omelety, polévky, ryby, i míchaná vajíčka. Ozdobíte s ním chlebíčky, nejlépe ještě v kombinaci s petrželkou. Sušený se přidává do směsí na opékané maso. Listy kerblíku Listy kerblíku obsahují velké množství vitamínu C, beta.


Přestože se kerblík výjimečně suší, jeho jemné aroma se sušením i mrazením ztrácí, takže jediné možné použití je v čerstvém stavu. Aby aroma nevyprchalo při vaření, přidává se až do hotového pokrmu. Může se přidat do polévek, salátů.


Jeho lístky stejně jako u petržele se příliš nehodí k sušení, ale můžete jej zamrazit v kostkách ledu nebo másla.

Jako naťová zelenina a zelené koření se. Jelikož velmi rychle roste, tak se řadí mezi ty méně náročné. Kerblík - recepty na každý den. Obecně je považován za plevel a ke zkrmování se moc nehodí. Zdroj obrázku: pedie.


Tip pro čtenáře Spektra Zd. Přidávají se do salátů, omáček a polévek. Pouze mladé listy chutnají dobře a jsou aromatické.


Vypěstujte si kerblík (Anthriscus cerefolium), získáte tak nejenom koření do různých pokrmů, ale také známý prostředek lidového léčitelství.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky