Má červený stonek, úzké lesklé listy a růžové květy. Hodí se k ochucení kořenové zeleniny, sýrových pokrmům a smetanových omáček. Pěstování tymiánu není náročné a zvládne to opravdu každý. Z citronového tymiánu se zase vaří velmi osvěžující a léčivý čaj: snítku zalijeme vroucí vodou a necháme minut odstát.
I když tymián patří do rodu mateřídouška, je tato rostlina natolik specifická, že zasluhuje větší pozornost.
Je znám už ze středověku, kdy staří. Stačí, když není kyselá a není chudá na humus. U písčitých a hlinitých půd je nutná nastýlka kompostu nebo vyzrálého chlévského hnoje. Tymián neklade zvláštní nároky na půdu. Působí proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům.
Má aromatickou vůni a nahořkle ostrou chuť. Větvičky tymiánu můžeme také vkládat do oleje nebo octu.
Používá se ve všech úpravách. Je součástí provensálského koření. Na pěstování je tymián nenáročný a zvládne jej každý. Jedná se o druh rodu mateřídouška ( Thymus ), pocházející ze Středomoří. Je nazývána též mateřídouška dymián.
Budete ho mít neustále po ruce krásně čerstvý a za mnohem nižší cenu, než jej seženete v obchodech. Na jaře, v březnu až v dubnu vyséváme tymián do pařeniště nebo skleníku. Na rozdíl od mateřídoušky mu však. Pokud máme k dispozici propustnou sušší půdu a slunné stanoviště, nepotřebuje ani pravidelnou zálivku, spíš naopak.
Hodně vody v rostlinách ředí obsah účinných silic. Výsev je nejvhodnější založit na jaře zakoupením semen. Zpočátku, hlavně v období sucha, pohlídáme vodní režim, později tymián.
Dobrý den, mohu vás poprosit o radu mám tymián citrónový a tymián obyčejný nevím jestli ho mohu už ostříhat. Tato aromatická bylina je zároveň dobrým zdrojem vitamínů. Dobrá zpráva pro kozly zahradníky: koriandr není na pěstování nijak závratně náročný.
Stačí mu jen pravidelná vláha a dobře propustná půda a bez.
Vypěstujete ho jednoduše ze semen nebo sazenic. Můžete ji zakoupit buď jako usušenou nebo si ji doma zasít či vsadit do květináče. Poradíme vám, co vše je potřeba k pěstování tohoto voňavého koření.
Kromě tymiánu obecného můžete pěstovat například i tymián citrónový. Oba patří do rodu mateřídoušky. Můžeme si ho pěstovat i doma na zahrádkách např. Tady u nás se ale musí tymiánek chránit před mrazem. Kvete od května do září.
Více o pěstování tymiánu se dozvíš níže :-). Musíte vyzkoušet, jak vám bude chutnat, raději na poprvé kořenit méně.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.