Postřik stromů zamezí hlavně množení vajíček tohoto nepříjemného škůdce. Z přípravků, které zabezpečují účinnou a také bezpečnou ochranu, jmenujme třeba Zolone EC. Na švestky se používá speciálně Sumithion Super. Jabloně je ideální postříkat třeba Reldanem 40. Začátkem července připravte feromonový lapač a každý den kontrolujte, jestli se neobjevila letová vlna obaleče švestkového.
Postřik švestek po odkvětu se řeší až v létě během dozrávání plodů.
Mšice rybízová, mšice Schneiderova. Přezimující škůdci viz I. Stanley je jednou z nejchutnějších odrůd švestek se sladkými, středně velkými až velkými plody. Dužina je žlutooranžová, jde lehce od pecky, slupka je tmavě fialová, ojíněná.
Moniliovým úžehem trpí především meruňky a višně. U švestek a třešní se tak často nevyskytuje. Vminulých letech to zde bylo často diskutováno.
Puchýřovitost švestek Opět jde o houbovou chorobu, kdy houba proniká přes květy do plodů švestek. Infikované plody jsou větší než ostatní, postupně zbělají, deformují se, nedozrají a opadají, přitom se u nich nevyvine pecka.
Slivoně produkují velmi křehké dřevo. Dobrý den, mám dotaz: V zahradnictví jsem žádal přípravek na postřik proti pilatce na švestku. Provačka mně doporučila reldan s tím, že na švestky. Aby byl zásah účinný, musíme okamžitě likvidovat napadené větve. Hned po vysazení je nutný výchovný řez, který dá základ správnému tvaru koruny.
Měl by se provádět pravidelně a důkladně. Navíc neškodí ani včelám,“ poradil Martiš s tím, že nejvhodnější pro postřik je doba odkvétání. Pilatka se na Valašsku podle něho objevuje každoročně.
Tehdy přišly holomrazy a pilatka vymrzla,“ upřesnil Jiří Martiš. Dny s nižší maximální denní teplotou se do uvedeného počtu nezapočítávají. V ohrožených oblastech se vyplatí pěstovat rané třešně (srdcovky - např.
Karešovu, Rivan), které napadení vrtulemi většinou uniknou. Housenky obaleče švestkového způsobují červivost švestek a slív. V místě kudy housenka vnikla do plodu je na povrchu plodu je zaschlá kapička čiré klovatiny. Housenky první generace působí opad plodů, housenky druhé generace vyvolávají červivost plodů slivoní. JARNÍ POSTŘIK – rozhodující zásah proti přezimujícím formám škůdců,.
Prakticky to znamená postřik koncem července a počátkem srpna, za teplého počasí, kdy předpokládáme. Tyto skvrny postupně tmavnou a listy vadnou a deformují se. Postřik opakujte po dnech.
Doporučuje se například fungicid Kuprikol 5 který se aplikuje ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Postřik proti červené skvrnitosti provádějte až po odkvětu peckovin. Postřik z česneku Česnek je proslulý svými antimykotickými účinky – obsahuje látky, které chrání před houbovitými chorobami. Puchrovitost švestek způsobí, že švestky jsou podlouhlé, zploštělé a pokryté bělavým povlakem houby.
Plody jsou uvnitř duté a bez pecky. Během léta napadené švestky vysychají a opadají nebo v případě vlhkého počasí hnijí. Původcem onemocnění je houba Taphrina pruni.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.