pátek 10. srpna 2018

Nemoci hrušní

Počátkem léta se především na listech hrušní začínají vytvářet skvrny, které jsou na vrchní straně oranžové, později jsou červeně lemované. Na spodní straně vyrůstají pohárkovité aecidie, které uvolňují aeciospory a ty zpětně infikují jalovce. Na jalovcích se v místě napadení tvoří zduřeniny na borce. Na listech způsobuje tmavošedé až černé ostře ohraničené skvrny, které nekrotizují a silně napadené listy opadávají.


Na svrchní straně listů se objevují začátkem léta oranžové, oválné, postupně se zvětšující skvrny.

Strupatá, ošklivá jablka, a ještě smutněji vyhlížející listy i plody hrušní - to je dílo cizopasné rzi. Ovšem pokud ji poznáte blíže, můžete na ní vyzrát. Septorioza hrušní Původcem onemocnění je houba Septoria pyricola.


Strupovitosti a rzivosti lze předcházet, zrovna tak jako lze onemocnění i léčit. Na listech se na konci léta objevují hnědé skvrnky, – mm velké, které později uprostřed bělavě šednou. Právě z nich se uvolňují spóry, infikující hrušně. Sám název choroby je pro její příznaky velmi výstižný.


Choroby a škůdci hrušní “ Zobrazují se stránky z celkového počtu stránek v této kategorii.

K infekci hrušní dochází především v době kvetení a krátce po odkvětu. Z ochranných preventivních opatření je nutné odstranit chvojku klášterskou v blízkosti výsadeb hrušní nebo alespoň odřezat její napadené větve. ZS Odborné informace, Český zahrádkářský svaz,.


Naše diskusní fórum jsme přestěhovali na nový web Izahradkar. Letošní rok díky nižším srážkám a poněkud vyšším teplotám byl přeci jenom chudší na houbové choroby. Rez hrušně nás trápí stále. Zvláště silně se vyskytuje ve vlhkých letech.


Je rozšířena ve všech ovocnářských pásmech, méně v suchých oblastech Střední Asie a Kazachstanu. Plně s červíčkem souhlasí,před výsadbou se u hrušní nejprve podívejte jak daleko jsou od předpokládané výsadby rizikový hostitelé (jalovce,thuje) různých škodlivých patogenů a možných roznašečů spor hub škodících i na hrušních. Jestliže na okrasných keřích a stromech je to pouze vadou na kráse,někdy i estetického záměru tak na konzumním ovoci je to. Jak odstranit z listů stromů hrušek chorobu hrušně.


Rady a návody, jak na choroby hrušní. Korunu mají přirozeně řidší, světlejší a plodonosný obrost vydrží dlouho. Rez se primárně vyskytuje na jalovci, kde také přezimuje.


Charakteristika nemoci: Významnou chorobou je hnědnutí listů meruňky, které způsobuje houba Gnomonia erythrostoma. Napadá listy, letorosty i plody. Možnosti ochrany: Ochrana se provádí preventivně přibližně týden po odkvětu a vhodné je opakovat postřik až krát po až dnech.

U hrušní se doporučuje postřik fungicidy v době před a po odkvetení v lokalitě silného výskytu. U jalovců se doporučuje mechanické odstranění výhonů. Tato chorob je podmíněna blízkostí druhého hostitele, kterým je jalovec čínský nebo jalovec klášterský.


Moniliová hniloba plodů. To znamená, že ke svému šíření potřebuje dva hostitele – jalovec a hrušeň. Dobrý den, vysadil jsem asi ovocných stromků stoho hrušní , skoro všechny se ujali, ale hrušně, zkomírají a nemají žadné přírůstky, ostatní. Stran hrušní se není potřeba příliš obávat, rez je na nich naprosto zlikvidovatelná jedním postřikem před jarem, hrušeň to nepoškozuje, kromě ubírání plochy listů, to může hrušeň jedině oslabit.


Jen na hodně starých a jinak nemo.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky