úterý 7. června 2016

Lobelky pěstování

Péče a pěstování lobelky Lobelku lze získat buď výsevem nebo zakoupit předpěstovanou sadbu. Lobelka má mnoho odrůd s různými barevnými variacemi. Stonky jsou převislé a splývají přes okraj květináče. Pokud má rostlina správnou péči – pravidelně ji zaléváte a přihnojujete – odmění se bohatou záplavou květů.


Vrstvu překryjeme netkanou textilií, aby se nemísila se zeminou. Vloni jsem si lobelku vypěstovala ze semen ,dlouho nic nerostlo, pak pozdě zjara začala vylézat, nakonec jsem ji dala do záhonu a tam se krásně rozrostla, byla bohatá a měla stále krásné kvítky, vydržela mi až do prvních mrazů.

Spousty fialových květů na zahradách vypadají skvostně. Většinou za to mohou velmi často volené okrasné květiny lobelky. Jedná se o letničky a zároveň. Tolerují plné slunce i částečný stín, avšak v příliš horkém podnebí je vhodné jim poskytnout odpolední stín. Je poměrně složité pěstovat je ze semínka, proto si pořiďte předpěstovanou sazeničku ze zahradního centra.


Záplavou fialových květů v našich zahradách se mohou pochlubit drobné lobelky , stále častěji využívané jako okrasné květiny. Jak na pěstování lobelky. Letničky, které tady s oblibou pěstujeme, ve své domovině rostou jako trvalky.


Půvabné lobelky si rok od roku získávají větší oblibu vzhledem ke své trvanlivosti, kvetení až do zámrazu i stále bohatšímu výběru nových barev a typů.

Je možné je vysadit do květináče společně s nějakou jinou rostlinou, třeba na kmínku – vytvoří její pěkný podrost. Přihnojovat lobelky byste měli dvakrát týdně. Opět můžete zvolit univerzální hnojivo pro balkonové letničky, které by mělo mít vyšší obsah železa.


Květy mají nejčastěji modrofialovou barvu, existují ale i druhy v barvě bílé, růžové nebo s bílým okem. Budeme-li jim věnovat dostatečnou a náležitou péči, odvděčí se nám v podobě hustých koberců z drobných barevných kvítků. Pozor na to, abychom rostliny nezalévali až moc. Kořínky by začaly zahnívat. Vysazování lobelky Lobelku vysazujeme až po půlce května, kdy již nehrozí ranní mrazíky.


Pěstování lobelky drobné Lobelkám drobným vyhovují slunné i polostinné stanoviště s dostatečným přísunem vzduchu. Ideální je pěstování v humózní půdě s dostatkem živin. Abyste tomu předešli, musí mít vaše zelené svěřenkyně splněny všechny nároky. Jinak je mám moc ráda, sázím je jako pokryvné do velkých květináčů na terase.


Třeba k palmě, nebo oleandru. Lepší jsou převislé a mám nejradši modré, protože modrých květin je málo. Hezká je i kombinace s bílou. Lobelkám drobným vyhovují slunné i polostinné stanoviště s dostatečným přísunem vzduchu.


Nezbytná je pravidelná zálivka, která se v době kvetení kombinuje s přihnojováním. Při hnojení je nutné dát pozor na obsah dusíku v hnojivu, protože nadbytek dusíku způsobuje pozdní a špatné kvetení. Lobelky se sejí v hnízdech, ale je to piplačka.

Její brázdovitě hranatá, chlupatá a nahoře rozvětvená lodyha má dole červenofialovou barvu. Jestliže se rozhodnete pro pěstování lobelky , měli byste ji vysévat během měsíce ledna. Maximálně mohou jít semínka do země v průběhu února nebo března. Než ale rostlinu vysadíte do květináče, je třeba ji několikrát za sebou přesadit.


Vzpřímené lobelky jsou dobře použitelné na nejrůznějších záhonech a skalkách. Kvetou velmi bohatě a snadno ze semínek získáme velké množství lobelek, jen to musíte stihnout včas. Už před tisíci lety si lidé všimli léčivých a povzbuzujících účinků listů této dřeviny. Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin.


Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky