Povrch půdy musí být důkladně a rovnoměrně zpracován. Rychlost je závislá na půdní vlhkosti a teplotě. Při tomto procesu, který trvá přibližně dva týdny, dochází k ničení plevelných semen v půdě, klíčících plevelů, slimáků včetně jejich.
Možná patříte k jarním nedočkavcům, a jen co zem trochu ve skleníku rozmrzne, vyséváte ředkvičky a salát k rychlení. Studená zem ale klíčení zpomalí, proto zryté záhony ve skleníku v silných mrazech zakryjte na přechodné období tmavou fólií nebo silnější netkanou textilií. Dusíkaté vápno se doporučuje spíš na jaře, protože po desinfekci půdy ji současně pohnojí.
Pozor ale, nepatří do míst, kde je zdroj pitné vody! Nejlepším prostředkem je použití dusíkatého vápna. Vápno je známé jako stavební materiál a účinná desinfekce.
Při jarní aplikaci je třeba dávat pozor a vysévat na pozemek nejdříve za tři týdny. Jinak by mohlo dojít k poškození klíčních rostlin. Dá se použít ke všem rostlinám, kromě rostlin náchylných na hnojení vápníkem. Jak škodí dusíkaté vápno ? DV a půdou z hloubení druhé brázdy zaklopíte.
Další díl do další brázdy atd.
Jsem z toho trošku v rozpacích, předem děkuji za všechny rady. To platí především ve skleníku či fóliovníku. Hnojivo rovnoměrně rozprostřete po připraveném záhonu a mělce jej zapravte do zeminy. Nakonec záhonek ošetřený dusíkatým vápnem zalijte.
Spustíte tak proces přeměny půdy, která se dezinfikuje a zároveň vyživuje. V případě skleníku je taktéž dobré záhonek zakrýt fólií, čímž proces rozkladu dusíkatého vápna ještě podpoříte. Co dusíkaté vápno ve skleníku a na záhonech dokáže a proč jej máme používat:. Následně je ještě dobré dodat do půdy některé z organických nebo.
Aplikace je celkem jednoduchá: minimálně tři týdny před výsevem (výsadbou) zapravte dusíkaté vápno do vlhké půdy. Bude potřeba připravit i skleník a to tím, že se vydesinfikuje půda pro další pěstování. Pro zvýšení účinku se doporučuje zakrytí záhonu neprodyšnou fólií (ne textilií), která se po dvou třech týdnech odstraní. Do každé jamky, kterou vyhloubíte pro sazeničku, není špatné nasypat lopatku kompostu.
Sazenice nezapomeňte také velmi důkladně zalít. DUSÍKATÉ VÁPNO súčasne zničí aj vajíčka slimákov. Ve skleníku jsou papriky dokonaleji chráněny.
Pôsobením kyanidu sa likvidujú slimáky, škodlivé hubové choroby a klíčiaca burina. Mnozí přidávají do kompostu pálené vápno , aby podpořili rychlé tlení, tlumili nepříjemný zápach a zlikvidovali semena plevelů. Každý rok na podzim jsem půdu ve skleníku poryla a nechala skleník celou zimu otevřený, aby zem promrzla.
Po promrzlé půdě a větrání se mi plísenˇ nikdy netvořila.
Ano, je to velmi prospěšné. Aplikovat dusíkaté vápno je nutné do teplé vlhké půdy. Pokud není dostatečně vlhká, je třeba po zapravení důkladně zavlažit. A také je výhodné takto ošetřený záhon na dní zakrýt fólií.
Až máte zeminu ve skleníku, přichází čas pro dusíkaté vápno. Rovnoměrně ho rozházejte po povrchu záhonů, zapravte do hlíny. Potřebné množství je vždy uvedeno na obale. Poté hlínu pořádně prolijte a přikryjte na minimálně tři týdny igelitovou fólií.
Do skleníku se dostane jedovatý dým, který zlikviduje veškerý hmyz. Skleník dobře uzavřete a vždy postupujte podle návodu výrobce. Na nově navezenou zeminu aplikujte dusíkaté vápno. Rozházejte ho po záhonech, zapravte do hlíny.
Zeminu ve skleníku posypeme dusíkatým vápnem, které zapracujeme do půdy a tím ji během zimních měsíců dezinfikujeme. Proč používáme dusíkaté vápno na podzim? Hnojivo díky svému složení desinfikuje půdu a tím ničí zárodky chorob, škůdců i semena plevelů. Hnojivo doporučujeme užívat hlavně při pěstování košťálové zeleniny, jelikož zabraňuje.
Brambory vyžadují hodně výživy, dusíku především, a dusíkaté navíc je takto opět ochráníme před slimáky.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.