Obdélníkový vyvýšený záhon x x 45m. Kaskádovitý čtvrtkruhový vyvýšený záhon x x 45. Vytvoření zahradního záhonu je jednoduché a může to udělat každý.
Ale ne všechny záhony jsou vytvořeny stejně. Chceme vám ukázat, jak vytvořit.
Zvýšený záhon se zpravidla plní postupně ve vrstvách rostlinnými zbytky a zeminou. Při tlení níže uloženého materiálu se uvolňují nejen živiny, ale i teplo, které urychluje růst. Tepelný efekt můžete umocnit ještě průhledným nástavcem, který záhon promění v pařeniště. Pokud vyvýšený záhon osázíte trvalkami a zakrslými dřevinami nebo bylinkami nenáročnými na přísun živin, můžete ho naplnit pouze zahradní zeminou. Vytvořit jej lze dokonce i na betonu, pokud dodržíme minimální výšku pro růst zeleniny.
U hotového záhonu nemusíte nic měřit nebo natírat ochrannými nátěry, jednoduše si zvolíte rozměr a hotový záhon postavíte z přesně naměřených dílů na vybrané místo. Záhony opatřené ochranným nátěrem mají delší životnost.
Ideální je, pokud můžeme záhon obejít ze všech čtyř stran,“ říká ze své zkušenosti paní Valentová a pak doporučuje šířku záhonu až 1cm. Zvýšený či vysoký záhon může tvořit velký květináč, truhlík či jiná nádoba, ale také ohrádka z prken, kulatiny, kamenů či jiných materiálů, vyplněná zeminou. Tehly možno použiť mrazuvzdorné, ale ak máte po ruke staré, poslúžia vám aj tie. Menší typy záhonů jsou dobrým řešením pro atria, malé dlážděné dvorky či nevelké předzahrádky a nabízejí aspoň omezenou možnost pro pěstování čerstvé zeleniny nebo květin. Použitá šířka prken 45mm zaručuje dlouhou trvanlivost a odolnost, tento zvýšený záhon je proto vhodný i do škol a veřejných prostorů.
Záhon je složen ze zídky ze dvou vrstev plastových kamenů, vrcholek záhonu je ochráněn průsvitným polypropylénovým krytem (životnost cca roky). Náš jedinečný systém umožňuje stavět jakékoliv půdorysové tvary v násobcích 75mm. Stavby mohou být i víceúrovňové. Vyvýšené záhony a truhlíky.
Záhon by měl být na rovném podkladu (srovnaná zemina, cihly, písek, kamenitá nebo i betonová plocha) a měl by mít dobrý přístup slunečních paprsků během dne, pokud plánujete pěstovat světlomilné rostliny. Na dno sa môže položiť kartón alebo geotextília. Geotextíliou môžeme tiež vystlať celé vnútro záhonu (2).
Vysoký záhon je výrazným estetickým prvkem zahrady, dvora či terasy. V pěstební zahradě je místem, kde se velmi dobře daří zelenině, která tu rychleji roste a dobře prosperuje. Nejlépe uděláte, když na stavbu použijete materiál, který se v zahradě už vyskytuje.
Nebojte se opakovat již použité barvy, struktury, vzory, docílíte tak harmonie.
Dnes jsme vyráběli další vyvýšený záhon. Tady je návo jak si ho jednoduše vyrobit. Pokud vysoký záhon správně vytvoříte, budou v pohodě nejen zahradní rostliny, ale i vaše záda.
Zvláštní struktura z různých vrstev rozložitelného materiálu, ze kterých je záhon vytvořen, zajišťuje ve srovnání s nízkým záhonem vyrovnané teplejší mikroklima a lepší nabídku živin pro rostliny. Jak pěstovat zeleninu a nemuset neustále ohýbat záda? Jednoduchou pomoc představuje zvýšený záhon , který může být užitečným zařízením také v. Na pripravený záhon sme natiahli geotextíliu, ktorá síce nie je ekologický materiál, ale výrazne nám ušetrí prácu – záhon netreba plieť a rastliny sa prehnane nerozrastú. Kvety sme teda vo finále obliekli do teplého slameného svetra, v ktorom ich krása len vynikla. Vhodná šírka hriadky umožňuje prístup z oboch strán a na záhon nie je potrebné stúpiť, čo zamedzuje neprirodzenému zhutňovaniu pôdy.
Nie je potrebné umelé nakyprenie, keďže sme zamedzili zhutňovaniu.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.