I když se ve skutečnosti jedná o dvě odlišné choroby, příznaky jsou velmi podobné a ochrana shodná. V obou případech se jedná o okrouhlé skvrny, které. Projevuje se předevšín na čepelích starších listů,občas napadá také řapíky a květní stopky.
Na napadených listech se tvoří drobné fialové skvrny. Některé druhy jsou totiž na bílou skvrnitost listů náchylnější a některé jsou proti ní naopak rezistentnější.
Odrůdy Gorela, Senga Sengana bývají napadeny méně, ale naopak například odrůda Adriana trpí na skvrnitost více. Skvrnitost listů jahodníku Příznakem této choroby jsou bílé – milimetry velké skvrny na listech jahodníku , které se postupně zvětšují. Listy následně zasychají. V polovině května se objevují na listech drobné, ostře ohraničené červenohnědé skvrny. Později jsou skvrny okrouhlé, bílé nebo šedé se zřetelným červenohnědým dvůrkem.
Střední část skvrny často vypadává. Silně napadené lístky opadávají. Na řapících listů a na stvolech jsou někdy podélné skvrny.
Jahody trápí zejména houbové choroby jahodníku. Mezi nejčastější patří plíseň šedá, antraknóza jahodníku , různé druhy. Někdy s mohou vyskytovat především na starších listech i celé červenohnědé skvrny. Onemocnění se šíří především za vlhkého počasí. Ochrana: Ošetřuje se po sklizni a postřik je nutné 1-x opakovat v intervalu 7-dní.
Je u náchylných odrůd častou, avšak pouze ve vlhkých letech a při střídajících se obdobích vlhka a tepla někdy i. Co mají společné pelargonie, muškáty a čapí zobáky. Balkonové pelargonie patří k robustním hrnkovým a truhlíkovým květinám. Mycosphaerella fragariae (Tul.) Ldau.
Květopas jahodový, choroba jahod. Fytophtorová hniloba rhizomů a plodů jahodníku. Vyskytuje se nejčastěji na starších listech po zimě nebo po doplození a vysílení jahodníku. Stejné skvrny se objevují i na řapících listů a květních stopkách. Příčinou může být přehuštěná výsadba.
LOVELA OPTIKOMBI - broskev, meruňka je fungicidní práškový přípravek ve formě smáčitelného prášku j. Na listech jahodníku se vyskytuje bílá a fialová listová skvrnitost. Ještě doplním - na bílou skvrnitost - po sklizni (ne později, pak se zpožďuje růst) odstranit listy a stříkat Kuprikolem.
Jinak ale bílá skvrnitost jahodníku nevadí. Patogen napadá široký hostitelský okruh, ale ekonomicky nejdůležitější škody jsou u jahodníku velkoplodého (Fragaria x ananassa). Při sklizni může dojít až k ztrátám, zejména u stáleplodících odrůd. Mnohem častější je bílá skvrnitost listů jahodníku.
Obě typy skvrnitostí jsou sice nepříjemným hostem na jahodníku, ale nepůsobí příliš velké škody. K šíření dochází hlavně z rostlinných zbytků napadených rostlin, ze kterých se choroba další rok šíří na rostliny nové. Bílá skvrnitost listů jahodníku. V loňském roce v důsledku teplého a vlhkého počastí se vyskytla na ovocných plodinách celá škála houbových chorob.
U jahodníku byly pozorovány na čepelích starších listů drobné fialové skvrny, které se později zvětšují a jejich střed nekrotizoval a dostával bělavý vzhled. Odpověď: Dobrý den, Milane. Z toho co píšete se zdá, že se na jahodníku objevila bílá skvrnitost listů.
Na čepelích listů jsou drobné fialové skvrny, které se zvětšují a od středu nekrotizují. Vznikají tak typické skvrny, které mají bělavý. Většinou nezpůsobuje výraznější škody.
Fialová skvrnitost listů je oproti bílé skvrnitosti méně častá a vyskytuje se především v chladnějších vyšších polohách.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.