pátek 1. prosince 2017

Libeček pěstování doma

Nejoblíbenější a také nejčastěji pěstovaný býval v Podkrkonoší, jeho obliba v současné době opět trochu stoupla. Mít libeček na zahradě znamená nejen zásobu koření, ale i léčivo na mnoho obtíží. Můžete ho ale pěstovat i doma v květináči, který postavíte na teplé. Doma však vyžaduje o něco větší péči než na zahrádce.


Je potřeba ho zalévat často, ale malým množstvím vody.

Pozor si dejte na přelévání, libeček by rychle uhnil. Hojně se používá v kuchyni pro svou podobnou chuť celeru (přidává se do polévek, omáček, na pečené maso či do guláše). Libeček a jeho pěstování. Pěstování bylinek v zimě: Koho by netěšila čerstvá pažitka nebo libeček do polévky? Bylinky se dají pěstovat i doma v květináči.


Budoucí úspěch ovlivníte už při nákupu „Prvním předpokladem, jak doma vypěstovat ananas, je koupit co nejčerstvější plod. Pěstování libečku Rostlina vyžaduje hlubokou, dobrou, propustnou půdu s dostatkem živin a dostatečnou vlhkost.

Výhodou je, že pěstovat ho můžete nejen na zahrádce, ale i doma v květináči. Potřebuje kyprou půdu, humózní s velkým obsahem živin. Jestli máte strach z toho, jak pěstovat libeček nemusíte se ničeho bát. Popis a způsob pěstování libečku.


Nastavíme teplotu na stupňů, ne více, a musíme nechat pootevřená dvířka, aby měla kam odcházet vlhkost. Listy posekáme a dáme do mikrotenového sáčku. Nať můžeme také zmrazit. Roste po celé Evropě a Severní Americe. Nemáte-li ještě doma drobné zahradnické náčiní, při pěstování bylinek využijete zahradnické nůžky, lopatku i sázecí kolík.


Nezapomínejte, že při pěstování doma mají bylinky větší nároky , než při pěstování na záhonu. Působí jako léčba a prevence žlučníkových a ledvinových kamenů, zánětů močového ústrojí a při bolestivé nebo nepravidelné menstruaci. Také rozpouští hleny, čehož se využívá při nachlazení. Velkou výhodou je možné sklízení rostliny doma vypěstované v květináči.


Vinná réva sazenice 1kč. Bylinkám, jako je máta, libeček , medvědí česnek nebo kerblík stačí polostín nebo stín.

Potřebují mírně vlhkou, dobře propustnou půdu a nevyžadují zvláštní hnojení. Místo pro všechny, kteří pěstují doma. Přinášíme vám užitečné rady a tipy pro domácí pěstování. Aby nám dobře rostl, vybereme mu vhodné stanoviště: slunce nebo polostín, kde nám dobře poroste několik let.


Pěstovat jej můžeme ze semen (výsev v březnu přímo na zvolené stanoviště), nebo ze sazeniček. Můžete si sice zakoupit semínka a trpělivě čekat, až vám vzejdou, ale mnohem rychleji se úrody lákavě voňavých a neuvěřitelně chutných lístků dočkáte, pokud sáhnete po variantě vysazení kořenových puků. Kdo libeček nezná, toho překvapí aroma – ne nadarmo se rostlině říká „zelené maggi“.


Už první vyrašené lístky brzy z jara mají silnou vůni, kterou si nelze splést. Dokážu si představit velkou nádobu, vhodný substrát a dobře a neustále hnojit se zálivkou, doma mám krystalon start ten by mohl být velmi vhodný. Ale i tak podle mě, je nádoba pro pěstování tak velké rostliny, jako je libeček , naprosto nevhodná.


Zkuste, ale podle mě to za to nestojí. Rostliny lze pěstovat z předpěstované sadby a vyžadují vlhčí stanoviště. Užitkovou částí jsou čerstvé nebo sušené mladé listy, vhodné jako koření do omáček, polévek a na pečení. Jaké konkrétní využití v kuchyni libeček má, jaké látky obsahuje a kdy po něm sáhnout se dozvíte v následujících řádcích.


Nehledejte v tom naprosto žádnou vědu, pěstování není nikterak náročné. Ulevit vám může od spousty potíží, navíc oživí vaši kuchyň a ozdobí místo, na které ho umístíte. Pěstování v nádobách je velmi výhodné, můžete tak sklízet čerstvé lístky i během zimy.


POkud zvolíte pěstování v nádobách, umístěte je doma do světlé chladnější místnosti. V letních měsících dávejte pozor na přeschnutí, za oknem bývají často vysoké teploty.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky